هرم یادگیری

نویسنده : مجتبی مسعودی | تاریخ : 11:55 ق.ظ - شنبه 16 دی 1396

یادگیری تقریبا همه چیز به کمک هرم یادگیری

هرم یادگیری

این عکس حاصل تحقیقات Edgar Dale در 1969 می باشد. تمرکز این محقق بر روی تاثیر گذار ترین راه های یادگیری به وسیله ی درس دادن یک موضوع خاص به روش های مختلف به افراد و یادداشت برداری از توانایی یادآوری آن ها بعد از اتمام تدریس بود.

این شکل امروزه به هرم یادگیری معروف است. اما این نکته را باید در نظر داشت که درصد هایی که در سمت چپ این شکل میبینید کار خود Dale نیست و بعدا افراد دیگری با تحقیقات خود این اعداد را اضافه کرده اند.

هر چند بحث بر روی تاثیر گذار ترین راه برای یادگیری به طور مطلق ممکن نیست و توانایی افراد در یادگیری متفاوت است اما این شکل می تواند یک راهنمای کلی برای بهبود یادگیری استفاده شود.

بر اساس این تحقیق:

-       کم اثر ترین راه یاد گیری گوش کردن به کسی است که درباره ی آن موضوع حرف می زند (مانند کلاس درس)

-       پر اثر ترین راه یاد گیری درس دادن آن موضوع و استفاده از آن در زندگی روزمره است.

این شکل دلیل این را که چرا ممکن است افراد قسمتی از یک فیلم را بیشتر نسبت به بخشی از یک کتاب با همان موضوع به خاطر بسپارند، بیان می کند. یک فیلم بخش های دیداری و شنیداری مغز مخاطب را درگیر می کند و احتمال به خاطر سپردن اطلاعات به این شکل بیشتر می شود.یاد گیری تقریبا همه چیز

باز هم تکرار می کنم، با توجه به این که مهارت های افراد متفاوت است، برای مثال ممکن است برخی دارای مهارت شنیداری قوی تر و برخی مهارت دیداری قوی تر داشته باشند، ممکن است این هرم کمی برای آن ها متفاوت باشد، اما می توان از آن به عنوان راهنمای کلی استفاده کرد.

استفاده از این هرم در مثالی روزمره می تواند به شما کمک کند. مثالی که در اینجا می آوریم بهترین روش برای یاد گیری یوگا است. (می توانید در هر مورد دیگری نیز این روش ها را اجرا کنید).

·      ارائه کردن مطلب: با اینکه بد ترین راه یادگیری، به خاطر سپردن حرفی است که می شنوید، اما صحبت کردن درباره ی یک موضوع از بهترین راه های یادگیری است. می توانید درباره ی این موضوع بر سر کلاس درس یا هر جای مناسبی که پیدا کردید ارائه ای انجام دهید و در این باره سخن رانی کنید.

·      مطلب بنویسید: می توانید با استفاده از اینترنت در یک وبلاگ یا سایت درباره ی این موضوع، در این مثال یوگا، مطلبی بنویسید و حرکات رایجی که در این ورزش استفاده می شود را توضیح دهید. علاوه بر آن می توانید تصاویری ایجاد کنید تا در سایت یا وبلاگ خود استفاده کنید تا به شما در توضیح مطلب کمک کند.

·      فیلم بسازید: این کار نیز بسیار موثر است چون می توانید در قالبی مانند حالت اول آن را درست کنید و در سایت های اشتراک گذاری ویدیو آن را قرار دهید و این را بدانید که با این کار به مخاطبان گسترده تری آموزش خواهید داد.

·      با دوستان خود در این باره بحث کنید: یکی از آسان ترین گزینه های آموزش دادن که در دسترس همگان است یاد دادن آن به دایره ی اجتماعی (دوستان و آشنایان نزدیک) خود است. در هر موقعیتی که مناسب یافتید، این موضوع را مطرح کنید و در مورد آن بحث کنید و ثروت دانش خود به اشتراک بگذارید. هر چه تعداد افرادی که با آن بحث می کنید بیشتر باشد، توانایی شما در یادآوری آن برای بعد بهتر است.
به علاوه می توانید در شبکه های اجتماعی به بحث درباره ی این موضوع بپردازید.

·      خودتان انجام دهید: اگر خودتان علاقه ای به این موضوع نداشته باشید و آن را امتحان نکنید، آموزش آن به دیگران و بحث در مورد آن هیچ فایده ای ندارد. اگر برای مثال با افراد در مورد اهمیت کنترل تنفس در حین انجام یوگا صحبت می کنید، زمانی که در حال انجام یوگا هستید، کنترل تنفس را خودتان امتحان کنید. هر چیزی که به دیگران آموزش می دهید، باید خودتان هم آن را امتحان کنید.

البته راه های بیشتری برای آموزش دادن به دیگران و اجرای آن ها در زندگی خود وجود دارد که می توانید به دنبالشان بگردید. از برگزاری کلاس های آموزشی در خانه ی خود تا درست کردن یک فایل صوتی از سخن رانی خود، راه های مختلف را برای آموزش دادن امتحان کنید تا بتوانید در مورد یک موضوع بیشتر یاد بگیرید.برچسب ها : هرم یادگیری , یادگیری , آموزش , درس , روش در خواندن ,
دسته بندی : مشاوره ,
 

آخرین مطالب

» خوش بین باشیم ( پنجشنبه 9 خرداد 1398 )
» تکنیک حل مسئله SCAMPER ( یکشنبه 16 اردیبهشت 1397 )
» با ما همراه باشید ... ( یکشنبه 9 اردیبهشت 1397 )
» آزمایشگاه ( پنجشنبه 10 اسفند 1396 )
» برف بازی ( پنجشنبه 26 بهمن 1396 )
» هرم یادگیری ( شنبه 16 دی 1396 )
» شش دغدغه افراد باهوش ( شنبه 2 دی 1396 )
» جبران کمبود خواب ( شنبه 25 آذر 1396 )
» مراسم روز بزرگداشت حافظ ( شنبه 22 مهر 1396 )
» 12 نکته برای بالا نگه داشتن سطح انرژی ( پنجشنبه 13 مهر 1396 )
» هر هفته، سال نو مبارک !!! ( چهارشنبه 8 شهریور 1396 )
» تله ی ذهنی نسبیت ( دوشنبه 6 شهریور 1396 )
» لیست 100 تایی ( دوشنبه 30 مرداد 1396 )
» عادت "چرا؟" ( دوشنبه 23 مرداد 1396 )
» استراتژی های کاربردی در استفاده از جعبه ی زمان (قسمت دوم) ( یکشنبه 22 مرداد 1396 )
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic