هر هفته، سال نو مبارک !!!

نویسنده : مجتبی مسعودی | تاریخ : 11:05 ق.ظ - چهارشنبه 8 شهریور 1396


هر هفته، سال نو مبارک !!!

شروع سال جدید فرصتی عالی برای شروعی تازه است؛ این زمانی است که اکثر ما اهداف جدیدی برای خود معین کرده و انگیزه و اشتیاق زیادی برای دنبال کردن آن ها داریم.

اما بعد از گذشت حدود یک ماه، احساس طراوت سال جدید از بین رفته است. بسیاری از ما اهدافی را که مشخص کرده بودیم را حتی به یاد نمی آوریم، چه برسد به اینکه بخواهیم این اهداف را محقق کنیم. چگونه این حس طراوت و تازگی را در طول سال با خود حفظ کنیم تا بتوانیم اهدافی که برای خود معین کرده ایم را دنبال کنیم؟


سالیان پشت سر هم طی می شوند

وقتی به اهدافی که برای خود معین کرده و بعد فراموش کرده ایم نگاهی می اندازیم، بعضی از ما کمی نا امید می شویم اما بعد از کنار این حس می گذریم. هر کسی می تواند سالی یک بار از پس این نا امیدی ناچیز بر آید. اما اگر اهداف خود را هر سال پس از سال دیگر به تعویق بیاندازیم، در جایی از زندگی این زمان از دست رفته یقه مان را می گیرد: سال کافی برای زندگی کردن نداریم.

اگر بین هر باری که به اهداف و زندگی خود فکر می کنید یک سال فاصله باشد، خیلی زود این سال ها تمام می شوند. خبر بدی است اما حقیقت دارد ولی خبری خوبی هم وجود دارد:

این بدان معنی نیست که زندگی کوتاه است:

زندگی زمانی کوتاه است که آن را با سال اندازه بگیرید.

مرور اهداف کافی نیست

اگر اهداف خود را در طول سال مرور کنیم چطور است؟ اصول مرسوم تعیین هدف به ما می گوید که علاوه بر تعیین هدف مرور آن بسیار ضروری است. کاملا با این موضوع موافقم اما بگذارید پیشنهاد متفاوتی ارائه دهیم.

حتی اگر چشم انداز سال نو خود را به طور مرتب مرور کنیم، همواره حس اینکه این یک مرحله ی میانی است در ما وجود دارد. هیچ حس واقعی تکامل تا زمانی که تا سال بعد هدف جدیدی برای خود مشخص کنیم به دست نمی آوریم. حتی اگر اهداف خود را مرور کنیم، باز در "طرز فکر سالانه" قرار داریم.

در جستجوی ضرباهنگ بهتری از زندگی

پیشنهادی که در اینجا مطرح می کنیم این است که سال را به عنوان واحد اندازه گیری برای اهداف خود به طور کامل فراموش کنید.

چیزی که باید متوجه آن شوید این است که اهداف سالانه با ریتم بسیاری از نیاز های زندگی مدرن همخوانی ندارند. سال شاید برای کشاورزان و محصول شان معنی دار باشد، اما برای اهداف شخصی ضرر بیشتری دارد تا منفعت. سال ها فاصله ی بسیار زیادی با هم دارند؛ بهتر است به دنبال واحد های زمانی کوتاه تری به عنوان ضرباهنگ اهداف زندگی خود بگردیم.

نویسنده ای به نام پیتر راسل (Peter Russell) سن خودش را نه به سال، بلکه به روز محاسبه می کند.  در وبسایت او می خوانیم:

"... من می توانم تجربیات یک روز را خیلی راحت در ذهنم ذخیره کنم. سعی در به خاطر سپردن یک سال کامل بسیار سخت تر است. وقایع و اتفاقات متعدد قطعا فراموش خواهند شد.

همچنین به نظر من بسیار معنی دار تر است که این گونه فکر کنم که بیست هزار روز زندگی کرده ام تا اینکه 50 سال زندگی کرده باشم. و این باعث تغییر چارچوب بندی آینده ی من می شود. من احتمالا هزاران روز دیگر زندگی خواهم کرد. هزاران روز جدید برای کشف، لذت بردن، و یاد گرفتن. ..."

هفته بهترین انتخاب است

هر چند ایده ی پیتر برای محاسبه ی سن به روز بسیار الهام بخش است، اما شک دارم برای اکثر افراد کاربردی باشد. اما دنبال کردن زندگی در هفته چگونه به نظر می رسد؟

هفته بهترین پتانسیل برای اکثر نیاز های زندگی مدرن را داراست. هفته، کوتاه ترین و کاربردی ترین چرخه ی زندگی ماست، چه برای مقاصد شخصی چه شغلی. اگر به آن کمی فکر کنید، همیشه حس راحتی در پایان هفته وجود دارد و همینطور حس "شروع تازه" در هر شنبه. به نظر من هفته ضرباهنگی دقیق برای زندگی است: هفته به اندازه ی کافی برای تازه و فعال نگه داشتن اهداف کوتاه است؛ و به اندازه ی کافی برای اینکه روی این اهداف کار کنیم طولانی است.

پس چالش جدید پیش روی ما این است که هفته را به عنوان اولین مقیاس و چرخه زندگی در ذهن خود جای دهیم. چند قدم که می توانیم برای افزایش "هشیاری نسبت به هفته" انجام دهید.

·        محاسبه ی سن به هفته نه سال. همان طور که پیتر راسل توضیح داد، محاسبه ی زندگی در واحد های زمانی کوتاه تر تاثیر فیزیولوژیک قدرتمندی دارد. احساس لذت بخشی است که بدانید هر هفته فرصتی جدید برای شروعی تازه برای رسیدن به اهداف است. برای محاسبه ی سن خود، منابع آنلاین زیادی وجود دارد مانند اینجا

·        از تقویمی بر اساس هفته استفاده کنید. امروزه نرم افزار های تقویم که در گوشی های هوشمند و کامپیوتر های شخصی استفاده می شوند دارای تنظیمات نمایش بر اساس هفته هستند.

·        تعیین هدف را در مرور های روازنه و هفتگی جای دهید.

·        به دنبال فرصت ها و موقعیت های جدید بگردید. فکر کردن به صورت هفتگی می تواند باعث ایجاد فرصت های جذابی برای رسد فردی شود.

·        با رویا ها و ارزش های خود بیشتر ارتباط برقرار کنید. به یاد داشته باشید که داشتن اهداف کوتاه مدت به معنی دور انداختن رویا های بلند مدت نیست. از آن جایی که این اهداف از رویا ها و ارزش های ما سرچشمه می گیرد، این فرصتی است که با این رویا ها و ارزش ها بیشتر در ارتباط باشید.

·        سبک زندگی خود را به صورت آهسته و پیوسته در آورید. هدف نهایی همه ی این کار ها ایجاد قالب جدیدی برای آسان کردن کاربرد روش آهسته و پیوسته (یا به طور علمی تر کایزن Kaizen که در مطالب آینده مورد بحث قرار می گیرد) می باشد. که معنی متمرکز کردن زندگی بر روی قدم هایی کوتاه و مداوم پیشرفت است. با انجام این کار، نسبت به موفقیت های بزرگی که تنها یک بار به دست می آیند، اهداف تعیین شده راحت تر تبدیل به عادت می شوند.

هر هفته، شروعی کاملا تازه

البته ایده ای که اینجا مطرح شده به معنی دور ریختن تقویم سالیانه نیست بسیاری از جنبه های زندگی ما بستگی به آن داشته و دارد. اما حتما نباید اهدافی که برای خود تعیین می کنیم نیز بر اساس آن باشد. با رهایی از طرز فکر سالیانه، فرصت های بسیار بیشتری برای شروع دوباره به خود می دهید فرصت های بیشتری که در طول زمان می توانید آن ها را دنبال کنید.

هفته ی نو مبارک

 برچسب ها : تقویم , هدف , زمان , زمانبندی , تعیین هدف ,
دسته بندی : مشاوره ,
 

آخرین مطالب

» خوش بین باشیم ( پنجشنبه 9 خرداد 1398 )
» تکنیک حل مسئله SCAMPER ( یکشنبه 16 اردیبهشت 1397 )
» با ما همراه باشید ... ( یکشنبه 9 اردیبهشت 1397 )
» آزمایشگاه ( پنجشنبه 10 اسفند 1396 )
» برف بازی ( پنجشنبه 26 بهمن 1396 )
» هرم یادگیری ( شنبه 16 دی 1396 )
» شش دغدغه افراد باهوش ( شنبه 2 دی 1396 )
» جبران کمبود خواب ( شنبه 25 آذر 1396 )
» مراسم روز بزرگداشت حافظ ( شنبه 22 مهر 1396 )
» 12 نکته برای بالا نگه داشتن سطح انرژی ( پنجشنبه 13 مهر 1396 )
» هر هفته، سال نو مبارک !!! ( چهارشنبه 8 شهریور 1396 )
» تله ی ذهنی نسبیت ( دوشنبه 6 شهریور 1396 )
» لیست 100 تایی ( دوشنبه 30 مرداد 1396 )
» عادت "چرا؟" ( دوشنبه 23 مرداد 1396 )
» استراتژی های کاربردی در استفاده از جعبه ی زمان (قسمت دوم) ( یکشنبه 22 مرداد 1396 )
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic