لیست 100 تایی

نویسنده : مجتبی مسعودی | تاریخ : 09:13 ق.ظ - دوشنبه 30 مرداد 1396


با لیست 100 با هر مشکلی مقابله کنید

لیست 100 تکنیکی قدرت مند است که می توانید از آن برای تولید ایده، روشن کردن افکار، آشکار کردن مسائل و مشکلات نهان یا پیدا کردن پاسخ سوالات خاصی که در ذهن دارید استفاده کنید.

این تکنیک اصول ساده ای دارد: مسئله یا مشکل خود را در بالای صفحه ی کاغذی سفید بنویسید و به دنبال 100 راه برای حل آن مشکل بگردید. "100 راه برای افزایش درآمد"، "صد راه برای افزایش خلاقیت"، "صد راه برای بهبود روابط اجتماعی" و ... این ها همه مثال هایی از این قبیل هستند.

"صد راه؟ آیا زیاد نیست؟"

سعی کنید تحملش کنید: دقیقا همین اغراق است که باعث می شود این تکنیک قدرت مند باشد.


وقتی که لیست خود را شروع می کنید ممکن است فکر کنید که هرگز نمی توانید آن را کامل کنید. اما بعد از کمی تحمل، در جایی از این تمرین، به طور طبیعی ذهن و ناخودآگاه خود را درگیر این فرایند می بینید. این جا است که پاسخ های جدید و حیرت انگیزی به ذهن شما می رسد، و ایده ها شروع به سرازیر شدن می کنند. درست کردن لیست 100 تایی یک همکاری روان و زیبا بین ذهن آگاه و ناخودآگاه در مقابله با یک مسئله یا مشکل است.

بر خلاف ابزار مشابه سهمیه بندی ایده که هدف اصلی آن بدست آوردن عادت تولید ایده است هدف لیست 100 غافلگیر کردن ذهن است. با اینکه هر دوی این تکنیک ها بر پایه ی مفهوم بدست آوردن ایده از بین تعداد زیادی از آن ها است، ایده های تولید شده توسط هر روش معمولا در نوع خود متفاوت هستند. به وسیله ی سهمیه بندی ایده، ایده هایی که ایجاد می کنید دقیق تر هستند چون زمان لازم برای فکر کردن روی آن ها در طول روز دارید (حتی بدون اینکه خودتان متوجه شوید). با لیست 100 معمولا ایده های غیر منتظره ای به ذهن می رسد، چون ناخودآگاه خود را غافلگیر کرده و اجازه ویرایش و کار بر روی ایده ها را در پشت صحنه ی فکر خود به آن نمی دهید.

قوانین این روش

تنها دو اصل مهم است که در روش لیست 100 باید آن ها را رعایت کنید:

1.    در یک جلسه آن را انجام دهید

این یک عنصر حیاتی برای کار کردن این تکنیک است. اگر این صد راه را طی چند جلسه به دست آورید، نکته و دلیل اصلی این روش شکست می خورد. قبل از شروع به نوشتن لیست، خود را آرام کنید و سعی کنید از چیز هایی که باعث دخالت در تداوم انجام این کار می شود دوری کنید.

2.    از بین بردن حواس پرتی ها

مانند سایر روش های تفکر و تولید ایده، باید در طول جلسه ی تفکر خود تمامی فعالیت های نا مربوط به تولید ایده را از بین ببرید. تنها بر روی بدست آوردن ایده به سریع ترین روش ممکن تمرکز کنید و قوانین زیر را رعایت کنید:

·       ایده های بدست آمده را قضاوت و برآورد نکنید؛ برای این کار بعدا وقت دارید.

·       اگر سرعت شما را پایین می آورد، از نوشتن کلمات و جملات کامل خودداری کنید

·       برای دیدن اینکه چقدر تا پایان لیست مانده توقف نکنید؛ خطوط را از قبل از 1 تا 100 شماره گذاری کنید یا اگر لیست خود را توسط نرم افزار های واژه پرداز تایپ می کنید از فهرست شماره گذاری شده استفاده کنید.

·       نگران نوشتن راه های تکراری نباشید؛ این تکراری ها می توانند نشان دهنده ی الگوی تفکر شما باشند.

فلسفه ی ایجاد لیست 100

برای درک اینکه چرا ایجاد کردن لیست 100 کارآمد است، اتفاقی که در طول این فرایند می افتد را در نظر بگیرید. معمولا در ایجاد این لیست شما از سه مرحله ی مشخص عبور می کنید:

1.    حدود 30 ورودی اول: جایی که از تفکر چرخشی و تکراری فرار می کنید

بدست آوردن ایده های اولیه آسان ترین بخش است. در این مرحله ی اول، ذهن آگاه شما هنوز کنترل را در دست دارد، و به احتمال زیاد ایده هایی که با آن ها آشنایی دارید را در این مرحله دور می ریزید.

2.    40 ورودی بعدی: جایی که الگو تفکر شما آشکار می شود

در این مرحله متوجه ی اصول و الگوی تفکر تکرار شونده می شوید. مرحله ی دوم معمولا سخت ترین مرحله است، چون رها کردن ایده هایی که در مرحله ی اول بدست آورده اید برای پیدا کردن ایده های تازه تر و منحصر به فرد تر بسیار مشکل است.

به یاد داشته باشید که این دقیقا همان تقابلی است که باعث می شود شما به مرحله ی سوم که پربار ترین مرحله است برسید، و از این جهت بسیار اهمیت دارد که در این مرحله تسلیم نشوید.

3.    30 ورودی آخر: جایی که گنج وجود دارد

تا اینجا پاسخ های "منطقی" را صرف کرده اید، که به ذهن ناخودآگاه اجازه می دهد تا خود را آزادانه تر آشکار کند. اصلا تعجب نکنید اگر یکی دو مورد ورودی غیر منطقی به ذهنتان برسد. ممکن است به فکر ننوشتن آن ها بیافتید ("اصلا چرا باید چنین چیزی به ذهن من برسد؟"). آن ها را هم یادداشت کنید: این ورودی های "احمقانه" شاید بی فایده به نظر برسند، اما این دقیقا همان چیزی است که شما به دنبال آن هستید.

همچنین، بعد از تولید این همه ایده، تغییر در زاویه ی دید اصلا دور از ذهن نیست: مواردی که در ابتدا ناجور و احمقانه به نظر می رسیدند اکنون بهتر در لیست جا می شوند تا زمانی که شروع به نوشتن آن کرده اید. بیش از این ذهنیت شما نسبت به مشکلتان می تواند با بیشتر شدن ورودی ها تغییر کند: ممکن است حتی به این فکر بیافتید که باید به موضوع دیگری در این لیست بپردازید.

کاربرد لیست 100

تکنیک لیست 100 را می توان برای چیز هایی فراتر از پیدا کردن راه حل یک مشکل استفاده کرد؛ این یک ابزار همه کاره است که می تواند در افزایش دانش نسبت به خود، ایجاد انگیزه، و خیلی چیز های دیگر از آن استفاده کرد. برای نشان دادن کاربرد وسیع این روش به لیست 100 تایی لیست 100

که در فایل زیر آورده شده دقت کنید.

لینک فایل


برچسب ها : لیست 100 , لیست 100 تایی , list of 100 , هدف , مشکل , حل مشکل , ایده ,
دسته بندی : آموزش های مفید , مشاوره ,
 

آخرین مطالب

» خوش بین باشیم ( پنجشنبه 9 خرداد 1398 )
» تکنیک حل مسئله SCAMPER ( یکشنبه 16 اردیبهشت 1397 )
» با ما همراه باشید ... ( یکشنبه 9 اردیبهشت 1397 )
» آزمایشگاه ( پنجشنبه 10 اسفند 1396 )
» برف بازی ( پنجشنبه 26 بهمن 1396 )
» هرم یادگیری ( شنبه 16 دی 1396 )
» شش دغدغه افراد باهوش ( شنبه 2 دی 1396 )
» جبران کمبود خواب ( شنبه 25 آذر 1396 )
» مراسم روز بزرگداشت حافظ ( شنبه 22 مهر 1396 )
» 12 نکته برای بالا نگه داشتن سطح انرژی ( پنجشنبه 13 مهر 1396 )
» هر هفته، سال نو مبارک !!! ( چهارشنبه 8 شهریور 1396 )
» تله ی ذهنی نسبیت ( دوشنبه 6 شهریور 1396 )
» لیست 100 تایی ( دوشنبه 30 مرداد 1396 )
» عادت "چرا؟" ( دوشنبه 23 مرداد 1396 )
» استراتژی های کاربردی در استفاده از جعبه ی زمان (قسمت دوم) ( یکشنبه 22 مرداد 1396 )
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic