استراتژی های کاربردی در استفاده از جعبه ی زمان (قسمت دوم)

نویسنده : مجتبی مسعودی | تاریخ : 02:02 ب.ظ - یکشنبه 22 مرداد 1396

با ادامه ی مبحث 15 استراتژی کاربردی در استفاده از روش جعبه بندی زمان با ما همراه باشید

<src="http://s8.picofile.com/file/8301360526/translate_label.jpeg"<

8.     کار کردن بر روی اهداف مبهم


شاید برخی به این کار باور نداشته باشند، اما برخی دیگر می گویند همیشه نباید اهداف مشخص، قابل رویت، انجام پذیر، واقع گرا و با موقعیت مطلوب داشته باشیم.


گاهی می توان از این آزادی در انتظار نتیجه از کاری خاص لذت برد. شاید دوست داشته باشید خود را در زمینه ی خاصی تقویت کنید بدون هیچ هدف مشخصی در ذهن. گاهی بد نیست اهدافی که در ذهن داریم را 100% نشناسیم.


اما باید مراقب بود که این "اهداف راحت طلبانه" برنامه های روزانه ی زندگی را بیش از حد شلوغ نکنند مانند وقت هایی که باید تمرکز کامل بر روی هدف خود داشته باشیم مانند مهلت های پیش رو برای انجام یک کار و یا وقتی اهداف مشخص و معین و واقع گرایانه ای در سر دارید.


برای کار کردن بر روی این اهداف مبهم یک بازه ی زمانی مشخص کنید و از هر دو دنیای خیال و واقعیت بهترین استفاده را نمایید.


9.     اکتشافات خلاقانه را شروع کنید


پروژه هایی که نیازمند خلاقیت زیادی هستند معمولا با منطق آغاز تا پایان سازگاری ندارند. موثر ترین روش سر و کله زدن با این گونه پروژه ها این است که یک فاز اولیه از غرق شدن در فکر دوره ای که شروع به تولید انبوهی از ایده می کنید و سپس رها کردن این دوره برای مدتی کوتاه است. با رها کردن این کار به ضمیر ناخود آگاه خود فرصت فکر و کار کردن بر روی ایده های تولید شده می دهید.


فاز اولیه ی تفکر سوژه ی مناسبی است برای استفاده از تکنیک جعبه بندی زمان چون انتظار نتیجه ی خاصی از آن نمی شود. (مگر این که نتیجه ی مشخصی برای این فرایند خلاقیت خود مشخص کرده باشید مانند روش لیست 100 تایی یا سهمیه بندی ایده)


10.  هشیاری نسبت به زمان را افزایش دهید


تا به حال چند بار برای شما پیش آمده که آخر شب به این فکر کنید که با این همه زمانی که در روز داشته اید چه کار کرده اید؟ این همه زمان کجا رفته است؟


انجام تمرینات زمان دار فعالیتی ارزشمند برای تشخیص زمان مورد نیاز، و همچنین سازگار کردن زمان مصرف شده با ارزش کاری که انجام می دهید است. سازمان دهی کردن زمان خود در داخل بازه های زمانی روش جعبه بندی زمان انجام این تمرینات را بسیار آسان می کند.


همچنین، آگاهی از اینکه چه مقدار کار می توانید در یک بازه ی زمانی معین انجام دهید بسیار آرامش بخش است، چون به شما کمک می کند راحت تر به کار های بی اهمیت "نه" بگویید.


11. ایجاد ریتم کاری


تنها زمانی به اثر بخشی حداکثر می رسید که تعادل بین کار و استراحت را به درستی رعایت کرده باشید. استفاده از جعبه بندی زمان قالب مناسبی را برای رعایت این تعادل ارائه می دهد. کلید آن پیدا کردن ریتم مناسب است.


انتخاب بازه های زمانی مختلف (مانند کار/استراحت یا کار سخت/آسان) به شما کمک می کند از حداکثر انرژی خود استفاده کنید و کار های مفید بسیار بیشتری انجام دهید.


یکی از تکنیک ها برای انجام این ریتم 50 دقیقه کار و 10 دقیقه استراحت است. برای انجام سریع تر کار ها، روش موثر (10+2)*5 از Merlin Mann’s گزینه ی بسیار خوبی است (می توانید این روش را در صفحه ی اینستاگرام ما مطالعه کنید)


12.  کار های مهم و معنی دار اول انجام دهید


کار کردن بر روی کار های مهم تر خود در اول صبح، برای تضمین داشتن روز کاری خوب مفید است. قبل از اینکه دنیای بیرون مزاحم افکار شما شود، زمانی را برای رویاهای خود اختصاص دهید.


اگر از تکنیک جعبه بندی زمان هیچ استفاده ای نمی کنید لااقل در این یک مورد حتما از آن استفاده کنید. این شاید مهم ترین و اثر گذار ترین کاری است که می توانید در مسیر رسیدن به رویا های خود انجام دهید.


13. زندگی خود را تعادل ببخشید


این عمل بسیار رایج است که بر روی بخشی خاص از زندگی خود متمرکز می شویم به گونه ای که بخش های دیگر آن را به کلی نادیده می گیریم.


به یاد داشته باشید، نیازی نیست از جعبه بندی زمان تنها برای مقاصد کاری استفاده کنید: می توانید از این بازه های زمانی برای چیز هایی که برایتان مهم است استفاده کنید: فعالیت های تفریحی، خانواده، سرگرمی ها یا هر چیز دیگری.


اختصاص دادن زمان از پیش تعیین شده برای کار هایی که برای شما اهمیت دارند استراتژی بسیار خوبی برای تعادل بخشیدن به زندگی شماست.


14. نشتی های زمان را ببندید


فکر کنم با این نشتی ها آشنایی داشته باشید: عوض کردن کانال تلویزیون، وب گردی، بازی کردن، خواندن اخبار، چک کردن تلگرام و اینستاگرام و ... هر شخصی برای خود به گونه ای از این نشتی های زمان دارد.


نیازی نیست خود را سرزنش کنید. تنها کاری که باید بکنید این است که یک بازه زمانی مخصوص رسیدگی به این نشتی ها مشخص کنید و به آن ها بپردازید.


15.  به خودتان جایزه بدهید


اگر جایزه ای که برای خود تعیین کرده اید مربوط به زمان کامل کردن کار مورد نظر باشد، ممکن است تنها به سراغ کار هایی بروید که ساده و کوتاه هستند، و هیچ گاه به سراغ کار های مهم نروید. پس چرا جایزه را منوط به کامل کردن یک بازه ی زمانی نکنیم؟


برای مثال: یکی از اعتیاد هایی که خیلی از ما به آن گرفتاریم چک کردن شبکه های اجتماعی است که معمولا قابل درمان نیست. با این که راه حل ایده آل این است که از یک بازه ی زمانی برای انجام این کار استفاده کنید می توانید از آن به عنوان جایزه ای برای کامل کردن یک بازه زمانی استفاده کنید، یک عامل انگیزشی مضاعف که معجزه می کند.


جایزه هایی که به خود می دهید می تواند چیز های بسیار کوچکی مانند یک لیوان آب یا یک نفس عمیق از هوای تازه کنار پنجره باشد.


 


با آرزوی موفقیت روز افزون ...


 
برچسب ها : time box , مدیریت زمان ,
دسته بندی : آموزش های مفید , مشاوره ,
 

آخرین مطالب

» خوش بین باشیم ( پنجشنبه 9 خرداد 1398 )
» تکنیک حل مسئله SCAMPER ( یکشنبه 16 اردیبهشت 1397 )
» با ما همراه باشید ... ( یکشنبه 9 اردیبهشت 1397 )
» آزمایشگاه ( پنجشنبه 10 اسفند 1396 )
» برف بازی ( پنجشنبه 26 بهمن 1396 )
» هرم یادگیری ( شنبه 16 دی 1396 )
» شش دغدغه افراد باهوش ( شنبه 2 دی 1396 )
» جبران کمبود خواب ( شنبه 25 آذر 1396 )
» مراسم روز بزرگداشت حافظ ( شنبه 22 مهر 1396 )
» 12 نکته برای بالا نگه داشتن سطح انرژی ( پنجشنبه 13 مهر 1396 )
» هر هفته، سال نو مبارک !!! ( چهارشنبه 8 شهریور 1396 )
» تله ی ذهنی نسبیت ( دوشنبه 6 شهریور 1396 )
» لیست 100 تایی ( دوشنبه 30 مرداد 1396 )
» عادت "چرا؟" ( دوشنبه 23 مرداد 1396 )
» استراتژی های کاربردی در استفاده از جعبه ی زمان (قسمت دوم) ( یکشنبه 22 مرداد 1396 )
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic