تبلیغات
دبیرستان غیردولتی شهید مدرس
 
 
 

استراتژی های کاربردی در استفاده از جعبه ی زمان

نویسنده : مجتبی مسعودی | تاریخ : 11:05 ق.ظ - چهارشنبه 18 مرداد 1396

15 استراتژی برای استفاده ی بهتر از جعبه بندی زمان (قسمت اول)


یکی از موثرترین روش های مدیریت زمان روش جعبه بندی زمان یا Time Boxing می باشد. اگر با این روش آشنایی دارید با استفاده از این 15 نکته می توانید تاثیر آن را حتی بیشتر کنید.


کسانی که با این روش آشنایی ندارند می توانند به این مطلب مراجعه کنند. اما به طور خلاصه جعبه بندی زمان اختصاص دادن زمانی مشخص برای انجام کار به خصوصی است. اما به جای آن که تمام وقت خود را صرف انجام همان کار کنید تا آن کار به اتمام برسد، خود را متعهد می کنید تا طی زمان مشخص شده هر مقدار از آن کار را که توانستید انجام دهید و با اتمام وقت دست از کار بکشید.


اما مواظب باشید سادگی این روش شما را گول نزند. این روش نکات بسیاری دارد.


مطالب بسیار زیادی در مورد این روش نوشته شده است اما در این مطلب 15 روش مشخص برای افزایش بهره وری این روش ارائه شده است.
 

1.     کار های بزرگ را تکه تکه کنید

واضح ترین مورد استفاده از این روش برای انجام کار های بزرگ است. از طرفی استفاده از این روش این امکان را فراهم می کند تا به طور مداوم بر روی این کار های بزرگ کار کنیم. و از طرفی دیگر باعث می شود تا انجام این کار ها تمام وقت روز ما را اشغال نکند و بتوانیم به کارهای دیگر نیز برسیم.

2.     از دست کار های ریز خلاص شوید

جعبه بندی زمان روشی بسیار مفید برای رهایی از دست کار های کوچکی است که همواره ذهن را به خود مشغول می کنند. مشکل این کار های بسیار کوچک و ریز این است که هر کدام از آن ها ممکن است به قدری بی اهمیت جلوه کنند که از کنار آن ها می گذریم. اما بعد از مدتی این کار های کوچک با هم جمع می شوند و وقت و انرژی زیادی را صرف خود می کنند. بهترین استراتژی این است که بازه ی زمانی (جعبه) خاصی را برای آن ها تعیین کنیم و در یک بازه همه ی آن ها را انجام دهیم.

3.     غلبه بر به تعویق انداختن

اگر انجام دادن کاری را به تعویق می اندازید، انجام دادن کامل آن را فراموش کنید: یک بازه ی زمانی برای انجام آن مشخص کنید. این گونه بر مقاومت خود در انجام آن کار غلبه می کنید و احتمال آن وجود دارد که با شروع این کار انگیزه و سرعت شما بالاتر رفته، و زمانی که وقت اختصاص یافته به اتمام برسد تمایل خواهید داشت ادامه داده و مدت زمان بیشتری را صرف این کار کنید.

درست است، اگر مشکل شما به تعویق انداختن یک کار است می توانید وقتی ساعت شما زنگ می خورد آن را نادیده بگیرید. به این روش می گویند جعبه زمان باز: در ابتدا زمانی حداقل را برای انجام کار تعیین می کنید، که می توانید هر چقدر خواستید بازه ی آن را افزایش دهید. برای چنین بازه هایی، می توانید صدای زنگ ساعت هشدار خود را صدای تشویق و کف زدن بگذارید تا تبدیل به انگیزه ای شود برای ادامه ی کار.

4.     غلبه بر کمال گرایی

کمال گرایی نقطه ی مقابل به تعویق انداختن کار است. به جای فرار از یک کار، تمام وقت خود را صرف یک کار ی کنید تا وقتی متوجه شوید زمان را از دست داده اید. برای دوری از کمال گرایی، مشخص کردن یک بازه ی زمانی قطعی و مشخص برای جدا شدن از کار استراتژی مناسبی است.

سر و کله زدن با کمال گرایی نیازمند یک جعبه ی زمان بسته است: تعیین زمان حداکثر برای انجام کار. وقتی با این بازه های زمانی کار می کنید می توانید صدای زنگ ساعت هشدار خود را صدایی آزار دهنده و ناخوشایند بگذارید که به شما یادآور شود تا دست از کار بکشید.

5.     تمرکز خود را جمع کنید

تعیین بازه ی زمانی برای کاری خاص به شما کمک می کند تا کار ها و افکار غیر مربوط به آن کار را در طی آن بازه مشخص دور بریزید. مرتب کردن ذهن برای افزایش بهره وری در انجام کار ها ضروری است.

همچنین، با سازمان دهی کار خود در بازه های زمانی به ساختاری مناسب برای آماده کردن خود جهت انجام کار می رسید. با دور کردن مواردی که ممکن است باعث حواس پرتی شود قبل از شروع کار، احتمال شروع کار با انرژی کامل را افزایش می دهید.

6.     افزایش بهره وری

آیا تا به حال توجه کرده اید که اکثر کار های مانده ی خود را در آخرین روز مانده به ایام تعطیل انجام می دهید؟ بنا به دلایلی، به نظر می رسد که پر بازده ترین کاری که انجام می دهیم مربوط به زمانی می شود که وقت مشخص و کمی داریم.

جعبه بندی زمان چندین مورد از این فشار های زمانی مفید را به شما ارائه می کند و به شما کمک می کند تا از این "اثر پایان وقت" حداکثر استفاده را ببرید. پس حتما ساعت زمان سنج خود را جلوی چشمانتان قرار دهید تا بتوانید گذر زمان را جلوی چشمان خود ببینید.

7.     افزایش انگیزه

کار های بزرگ هر چقدر هم که مهم باشند باعث از بین بردن انگیزه می شوند: به طور ساده تر، باید زمان طولانی صرف آن شود تا نتیجه ی آن دیده شود. شاید ترجیح می دهیم کار های مهم را بعدا انجام دهیم تا بتوانیم به سراغ کار های کوچک و سریع برویم، تا حس کاذب موفقیت داشته باشیم.

اما درست مثل لذت بخش بودن انجام کامل یک کار و خط زدن آن از لیست کار های مد نظر، تمام کردن یک بازه ی زمانی نیز لذت بخش است. تمام کردن یک بازه ی زمانی نشانه ی قابل رویت پیشرفت در کار است.

راه کار دیگری برای استفاده از این بازه های زمانی جهت افزایش انگیزه، تبدیل آن به یک بازی یا چالش است: برای مثال در خواندن یک کتاب طی زمان مشخص، مثلا یک ساعت، چند صفحه از کتاب را می خوانید؟ آیا می توانید رکورد خود را بزنید؟

 

ادامه دارد...برچسب ها : زمان بندی , جعبه زمان , جعبه بندی زمان , مدریت زمان , micromanagement , timebox , timeboxing ,
دسته بندی : آموزش های مفید , مشاوره ,
 

آخرین مطالب

» خوش بین باشیم ( پنجشنبه 9 خرداد 1398 )
» تکنیک حل مسئله SCAMPER ( یکشنبه 16 اردیبهشت 1397 )
» با ما همراه باشید ... ( یکشنبه 9 اردیبهشت 1397 )
» آزمایشگاه ( پنجشنبه 10 اسفند 1396 )
» برف بازی ( پنجشنبه 26 بهمن 1396 )
» هرم یادگیری ( شنبه 16 دی 1396 )
» شش دغدغه افراد باهوش ( شنبه 2 دی 1396 )
» جبران کمبود خواب ( شنبه 25 آذر 1396 )
» مراسم روز بزرگداشت حافظ ( شنبه 22 مهر 1396 )
» 12 نکته برای بالا نگه داشتن سطح انرژی ( پنجشنبه 13 مهر 1396 )
» هر هفته، سال نو مبارک !!! ( چهارشنبه 8 شهریور 1396 )
» تله ی ذهنی نسبیت ( دوشنبه 6 شهریور 1396 )
» لیست 100 تایی ( دوشنبه 30 مرداد 1396 )
» عادت "چرا؟" ( دوشنبه 23 مرداد 1396 )
» استراتژی های کاربردی در استفاده از جعبه ی زمان (قسمت دوم) ( یکشنبه 22 مرداد 1396 )