تولید ایده

نویسنده : مجتبی مسعودی | تاریخ : 09:59 ق.ظ - یکشنبه 1 مرداد 1396


شش نکته برای ایجاد ایده های ناب

رازی که نوابغ خلاق برای ایجاد ایده های ناب دارند چیست؟

هر چند که ممکن است فرایند تولید ایده مبهم و تصادفی به نظر برسد اما راهی عملی و ساده وجود دارد که می توان از آن برای بالا بردن شانس بدست آوردن ایده های بزرگ استفاده کرد.

 


ارتباط، ارتباط، ارتباط

همه دوست دارند تا فکر ها و ایده های بزرگ داشته باشند، اما تا به حال از خود پرسیده اید که ایده چیست؟

اگر تا به حال این سوال برایتان پیش نیامده، چند لحظه به آن فکر کنید. جواب ساده تر از چیزی است که فکر می کنید: ایده همان ارتباط است

هر ایده، هر چقدر هم که ابتدایی و ساده باشد، ارتباطی است بین ایده های قبلی که در ذهن ما موجود است. این ارتباطات همیشه در ذهن ما اتفاق می افتند و اغلب به صورت آنی و پایین تر از سطح هشیاری ما.

ویژگی جالب دیگر این ارتباطات این است که نمی توانید هیچ چیزی را در مورد آن ها از قبل پیش بینی کنید. بسیاری از اوقات، ایده ها با برقراری ارتباط بین دو موضوع کاملا بی ربط، و به صورت غیر منتظره و غیر معمول، شکل می گیرند. برای تولید دستگاه چاپ، گوتنبرگ ایده ی دستگاه آب انگور گیری و دستگاه ضرب سکه را با هم ارتباط داد. برای بدست آوردن مفهوم روزنامه های کثیر الانتشار، ژورف پولیتزر ایده تبلیغات گسترده را با چاپ پر سرعت ارتباط داد. ممکن است که ایده های بزرگ گاهی به صورت تصادفی به نظر برسند اما این بدین معنی نیست که برای کمک به ایجاد آن ها هیچ کاری نمی توان کرد.

خلاقیت و بازدهی

به علت تصادفی بودن تولید ایده، بدست آوردن ایده های بزرگ کاری نیست که روشی مستقیم برای رسیدن به آن وجود داشته باشد. تنها راه افزایش احتمال بدست آوردن ایده های بزرگ، افزایش مقدار ایده هایی است که در دست دارید برای ایجاد ارتباط. ایده ها، هر چقدر هم که ساده باشند، مواد خامی هستند برای ایده های سطح بالاتر. هر چه بیشتر ایده داشته باشید، مواد خامی که ذهن شما از آن برای ایجاد ارتباط و تولید ایده ی خوب استفاده می کند بیشتر می شود. لاینوس پاولینگ برنده ی جایزه ی نوبل این استراتژی موثر را در یک جمله خلاصه می کند:

بهترین راه برای داشتن ایده ای خوب داشتن ایده های بسیار زیاد است

بعد از آن، پر بازده بودن کلید داشتن ایده ی بزرگ است. در مسائل خلاقیت، ارجحیتی بین کمیت و کیفیت نیست: تنها از طریق کمیت است که به کیفیت دست می یابید.

باید افسانه ی نابغه ای که فقط و فقط ایده های بزرگ دارد را فراموش کنیم. این طور به نظر می رسد که هر بخش از کار یک نابغه عالی است، اما این به خاطر این است که فقط کار های بزرگ آن ها در بین عموم دیده می شود. حقیقت این است که آن ها هرگز نمی توانستند چنین کار خارق العاده ای را بدون این که بازدهی بالایی داشته باشند خلق کنند. این مثال ها را در نظر بگیرید:

·        اینشتین با نظریه ی نسبیت معروف است، اما او 248 مقاله ی دیگر هم دارد

·        باخ هر هفته یک کانتات می نوشت، حتی وقتی مریض یا خسته بود

·        موتزارت بیش از 600 کار موسیقی دارد

·        توماس ادیسون دارای 1093 ثبت اختراع است. فقط حجم کارهایی از او که ثبت اختراع نشده اند را تجسم کنید...

واقعیت جالب دیگر در مورد ایده های ناب این است که کیفیت یک چنین ایده ای با سایر ایده های همان فرد هیچ ارتباطی ندارد. در واقع، اگر به دوره های پر بازده بسیاری از نوابغ نگاهی بیاندازیم، الگویی مشابه خواهیم دید: دقیقا زمانی که شاهکار عمرشان را تولید کرده اند زمانی بوده است که بزرگترین شکست های خود را تجربه کرده اند.

در گام بعد، به نظر می رسد نو آوران بزرگ اهمیتی به داشتن ایده های ناب ندارند، تنها چیزی که برای آن ها مهم است داشتن ایده است هر ایده ای، مقدار بسیار بسیار زیادی از آن، در هر مکان و هر زمان.

 

چگونه تعداد زیادی ایده داشته باشیم

اگر بهترین راه برای داشتن ایده های با کیفیت، ایجاد آن ها از دریایی از ایده است، پس کار ما به دست آوردن هر چه بیشتر ایده است. در اینجا شش نکته که می تواند به شما کمک کند تا طرز فکر "وفور ایده" داشته باشید ارائه شده است:

1.      انتظار داشتن ایده داشته باشید

اولین گام برای این کار خلاصی از شر افکاری مانند "من آدم خلاقی نیستم" است. هر نوع پیش داوری که گوینده ی این باشد که ایده ها برای افراد خاص و معدودی هستند را دور بریزید. اغلب همین کار برای شروع شناور شدن ایده ها به سمت شما کافی است.

2.      به ایده های احمقانه خوش آمد بگویید، یا هر ایده ی دیگری

هیچ وقت نباید بر روی بدست آوردن ایده های بزرگ تمرکز کنید. همواره به دنبال کمیت باشید. اکثر مردم حتی سعی در داشتن ایده نمی کنند چون به صورت اجتماعی از داشتن ایده هایی با برچسب "احمقانه" می ترسند. اصلا نترسید: ایده هایتان که امروز احمقانه خوانده می شوند ممکن است بنیان ایجاد ایده ای ناب در فردا باشد. و در نهایت زمانی که چنین ایده ای بدست آوردید، هیچ کس از ایده ی ناموفق شما یادی نمی آورد. (و در مورد ترس از نشان دادن ایده هایتان، در نظر داشته باشید که مسخره کردن پوشش تاسف و حسرت کسانی است که می خواهند شما را از راه به در کنند.)

3.      خود را در معرض تجربه های جدید قرار دهید

حواس شما اطلاعات اولیه ای را که ذهن شما برای تولید ارتباط استفاده می کند، ضبط می کنند. هر چه خود را بیشتر در معرض شرایط، افراد و مکان های متفاوت قرار دهید، سوخت بیشتری به ذهن خود برای ایجاد ارتباط می دهید. سعی کنید تنوع را به زندگی خود راه دهید: مسافرت، امتحان کردن غذا های جدید، خواندن مجلاتی که معمولا نمی خوانید و ... از انجام دادن کار ها به اشکال دیگر نترسید.

4.      ایده ها را آنی ضبط کنید

به ضبط و تصاحب تمامی ایده های خود عادت کنید. از یک دفترچه یادداشت کاغذی، الکترونیک یا یک ضبط صوت استفاده کنید. این که چگونه آن ها را ضبط می کنید اهمیتی ندارد، فقط مطمئن شوید که وسیله ی ثبت ایده ی خود را همه جا همراه خود دارید. اگر ایده های خود در همان زمانی که به وجود می آیند ضبط نکنید، به طور قطع قابل تضمین است که اکثر بخش های آن از یادتان خواهد رفت و حتی بدتر از آن، اصلا به یاد نمی آورید که هرگز ایده ای داشته اید. همچنین، هر موقع که ذهن شما متوجه این شود که به ایده ای که تولید کرده است توجه می کنید، با ایده های بیشتر به شما جایزه می دهد.

5.      برای ایده هایتان سپاسگزار باشید

هر وقت که ایده ای پیدا کردید هر ایده ای به خاطرش سپاسگزار باشید. با ایجاد این عادت، نیروی کمکی مثبتی که به شکل یک قوت قلب برای ذهن عمل می کند برای شما ایجاد می شود، که شما را در تولید ایده های بیشتر تشویق می کند.

6.      این موضوع را درک کنید که ایده ها به طور ناگهانی هجوم می آورند

کاملا طبیعی است که چندین روز مداوم حتی یک ایده به ذهنتان نرسد. اما بعد به طور کاملا ناگهانی ایده ها یکی بعد از دیگری مثل یک روز خروشان به سراغ تان می آیند. گاهی اوقات، ایده ها به قدری سریع به ذهنتان می رسند که برای نوشتن آن ها وقت کم می آورید. نگران زمان هایی که به طور طبیعی فرایند تولید ایده کند است نباشید، به جای آن منتظر زمانی باشید که با انفجار ایده طرف هستید و سعی کنید بیشترین استفاده را از این زمان ها داشته باشید.

  قبلا روشی به نام سهمیه بندی ایده به شما معرفی کرده بودیم که روشی برای تمرین این نکات است. این روش ها به نوعی ورزش ذهن به حساب می آیند و برای آزاد سازی خلاقیت بسیار موثر می باشند.

 

 برچسب ها : ایده , خلاقیت , تولید ایده , ایده ناب , ایده های بزرگ ,
دسته بندی : مشاوره ,
 

آخرین مطالب

» خوش بین باشیم ( پنجشنبه 9 خرداد 1398 )
» تکنیک حل مسئله SCAMPER ( یکشنبه 16 اردیبهشت 1397 )
» با ما همراه باشید ... ( یکشنبه 9 اردیبهشت 1397 )
» آزمایشگاه ( پنجشنبه 10 اسفند 1396 )
» برف بازی ( پنجشنبه 26 بهمن 1396 )
» هرم یادگیری ( شنبه 16 دی 1396 )
» شش دغدغه افراد باهوش ( شنبه 2 دی 1396 )
» جبران کمبود خواب ( شنبه 25 آذر 1396 )
» مراسم روز بزرگداشت حافظ ( شنبه 22 مهر 1396 )
» 12 نکته برای بالا نگه داشتن سطح انرژی ( پنجشنبه 13 مهر 1396 )
» هر هفته، سال نو مبارک !!! ( چهارشنبه 8 شهریور 1396 )
» تله ی ذهنی نسبیت ( دوشنبه 6 شهریور 1396 )
» لیست 100 تایی ( دوشنبه 30 مرداد 1396 )
» عادت "چرا؟" ( دوشنبه 23 مرداد 1396 )
» استراتژی های کاربردی در استفاده از جعبه ی زمان (قسمت دوم) ( یکشنبه 22 مرداد 1396 )
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات