قدم هایی کوتاه برای شروع مطالعه ی آزاد

نویسنده : مجتبی مسعودی | تاریخ : 09:56 ق.ظ - یکشنبه 31 اردیبهشت 1396ایجاد عادت مطالعه

برای خیلی از مردم مطالعه "کسل کننده" است. برای این افراد کتاب خواندن کاری است که آن ها "مجبور بودند" در مدرسه انجام دهند. بسیاری از مردم در سطح جهان مطالعه نمی کنند.

کسانی که مطالعه ی آزاد ندارند خیلی چیز ها را از دست می دهند. ماجرا های فانتزی، معمایی، جنایی. نبرد های حماسی، قهرمانان بزرگ و ... حتی بسیاری از چیز هایی که درباره ی جهان نمی دانیم. با مطالعه می توانید از نوابغ دنیا، پیش گامان علم و رهبران بزرگ زمان درس بگیرید. پس این سوال اشتباه است که "چرا باید کتاب بخوانیم؟" سوال بهتر این است "چرا نباید کتاب بخوانیم؟"1.      بدانید که باید از کجا شروع کنید. اگر عادت به مطالعه ندارید، و قصد شروع دارید ممکن است در ابتدا در انتخاب کتاب سردرگم شوید. برای شورع می توانید به لیست های معروفی که موجود هستند مراجعه کنید می توانید به جست و جوی موارد زیر بپردازید:

·         30 کتابی که هر کس باید قبل از 30 سالگی بخواند

·         لیست 1000 تایی مجله ی Guardian

·         و سایت های متعدد دیگر که لیست های مشابهی دارند

 

2.      ارزان بخوانید. لازم نیست پول زیادی برای کتاب خواندن خرج کنید. از کتاب های ارزان قیمت شروع کنید یا حتی نسخ الکترونیکی و ارزان آن ها را تهیه کنید. حتی می توانید از افراد کتاب خوان، کتاب قرض بگیرید و یا کتاب های خود را با آن ها عوض کنید.

 

3.      هر روز بخوانید. حتی برای چند دقیقه ی کوتاه، همین دقایق هفته به هفته جمع می شوند و ساعات طولانی از مطالعه برای شما فراهم می کنند. می توانید همیشه با خود یک کتاب به همراه داشته باشید تا هر وقت بیکار شدید (زمانی که در صف ایستاده اید یا در اتوبوس و مترو هستید) مطالعه کنید. یا اینکه در کنار تخت خود کتابی بگذارید تا قبل از خواب مطالعه ی کوتاهی داشته باشید.

 

4.      برای خود هدف مشخص کنید. می توانید برای تفریح مطالعه کنید یا اینکه برای خود هدفی مشخص کنید. اگر در زمینه ی خاصی می خواهید مطالعه کنید با خواندن یک کتاب درباره ی آن در هر هفته می توانید در طی چند سال تبدیل به یک متخصص جهانی در آن زمینه شوید. اگر این کار برای شما سخت است می توانید هدف دیگری مانند دو کتاب در یک ماه (یک کتاب در 14 روز) برای خود بسازید، یا حتی 20 کتاب در سال (یک کتاب در 20 روز). با داشتن هدف می توانید به آسانی برای خود لیستی تهیه کنید و کتاب های بسیار بیشتری نسبت به زمانی که به طور تفننی مطالعه می کنید، بخوانید.

 

5.      متعادل و متنوع باشید. تقریبا همه ی افراد دارای موضوع/سبک مورد علاقه برای مطالعه هستند. اصلا نیازی نیست که این موضوعات علمی یا آکادمیک باشند. هر چه که هستند به سراغشان بروید و تا می توانید در آن موضوع کتاب بخوانید. اما، حتما به سراغ موضوعی کاملا متفاوت هم بروید. تا وقتی امتحانش نکرده اید نمی دانید که دوستش دارید یا نه. می توانید وارد یک کتابخانه شوید و به قسمتی کاملا جدید بروید و به صورت تصادفی کتابی را بردارید. خلاصه ی کتاب که معمولا در پشت جلد کتاب هست را بخوانید یا اینکه چند صفحه ی اول را مطالعه کنید. از کجا معلوم؟ شاید به موضوعی جدید علاقه مند شدید.

 

 

پس به مطالعه به عنوان یک کار طاقت فرسا نگاه نکنید. اصلا کار نیست. مطالعه افق دید شما را گسترش می دهد، تصورات و تخیلات شما را قوی تر می کند و می تواند زندگی شما را تغییر دهد. پس از قافله جا نمانید از همین امروز شروع کنید.

 

با آروزی موفقیت
برچسب ها : مطالعه , شروع مطالعه , مطالعه آزاد , ایجاد عادت مطالعه ,
دسته بندی : مشاوره ,
 

آخرین مطالب

» خوش بین باشیم ( پنجشنبه 9 خرداد 1398 )
» تکنیک حل مسئله SCAMPER ( یکشنبه 16 اردیبهشت 1397 )
» با ما همراه باشید ... ( یکشنبه 9 اردیبهشت 1397 )
» آزمایشگاه ( پنجشنبه 10 اسفند 1396 )
» برف بازی ( پنجشنبه 26 بهمن 1396 )
» هرم یادگیری ( شنبه 16 دی 1396 )
» شش دغدغه افراد باهوش ( شنبه 2 دی 1396 )
» جبران کمبود خواب ( شنبه 25 آذر 1396 )
» مراسم روز بزرگداشت حافظ ( شنبه 22 مهر 1396 )
» 12 نکته برای بالا نگه داشتن سطح انرژی ( پنجشنبه 13 مهر 1396 )
» هر هفته، سال نو مبارک !!! ( چهارشنبه 8 شهریور 1396 )
» تله ی ذهنی نسبیت ( دوشنبه 6 شهریور 1396 )
» لیست 100 تایی ( دوشنبه 30 مرداد 1396 )
» عادت "چرا؟" ( دوشنبه 23 مرداد 1396 )
» استراتژی های کاربردی در استفاده از جعبه ی زمان (قسمت دوم) ( یکشنبه 22 مرداد 1396 )
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات