چگونه ورزش را شروع کرده و ادامه دهیم؟ (قسمت سوم)

نویسنده : مجتبی مسعودی | تاریخ : 08:39 ق.ظ - چهارشنبه 13 اردیبهشت 1396با آخرین قسمت از این مطلب با ما همراه باشید


روشی آگاهانه و محتاطانه انتخاب کنید

به جای اینکه در حین ورزش کردن حواس خود را پرت کنید، سعی کنید به بدن خود توجه کنید. با تمرکز بر روی رفتار بدن خود حین ورزش – ریتم تنفس، شکلی که پای خود را روی زمین می گذارید، حرکت عضلات در حین حرکت، حتی احساسات درونی شما – نه تنها وضعیت فیزیکی خود را سریع تر بهبود می بخشید بلکه باعث قطع جریان اضطراب و افکار منفی در ذهن خود، خوردن از روی استرس یا افسردگی می شوید. ورزش کردن به این شکل می تواند به سیستم عصبی شما کمک کند تا "آزاد" شود و از پاسخ های بی حرکت کننده ی استرسی که منجر به افسردگی می شود خارج شود. ورزش هایی که دست ها و پا ها را درگیر می کنند – مانند راه رفتن (به ویژه در شن)، دویدن، شنا کردن، وزنه زدن، سخره نوردی، اسکی کردن و ... – انتخاب های بسیار خوبی برای تمرینات آگاهانه و محتاطانه هستند.

راه های آسان برای "قاچاق" حرکات بیشتر به داخل فعالیت های روزانه

اگر از آن دسته از افرادی نیستید که بتوانند برنامه ی ورزشی منظمی برای خود فراهم کنند، سعی کنید به فعالیت های فیزیکی به شکل انتخابی برای سبک زندگی روزانه فکر کنید تا کاری که باید آن را از روی لیست کار های روزانه خط بزنید. به زندگی روزمره ی خود نگاه کنید و به راه هایی فکر کنید که بتوانید فعالیت های فیزیکی را به صورت قاچاقی وارد جای جای زندگی خود کنید. حتی کوچکترین فعالیت ها می توانند تا انتهای روز روی هم جمع شوند و تبدیل به فعالیتی بزرگ شوند.

کار های خانه را به حساب آورید. انجام کارهای خانه می توانند ورزشی سنگین باشند، به ویژه اگر با سرعتی بالا انجام شوند. تی کشیدن، جارو کشیدن، گرد گیری، کوتاه کردن چمن ها و ... همه ی این ها می توانند ورزش به حساب بیایند.

به راه هایی فکر کنید که تعداد قدم هایتان را افزایش می دهند. به جای استفاه از پله برقی یا آسانسور از پله استفاده کنید. یک ایستگاه زودتر از اتوبوس یا تاکسی پیاده شوید و بقیه راه را پیاده روی کنید. این راه رفتن های اضافی رو هم جمع می شوند.

در هر موقع ممکن از خودرو دوری کنید. به جای استفاده از خودرو و رانندگی برای رسیدن به جای های مختلف، پیاده روی یا دوچرخه سواری را جایگزین کنید، به شرطی که مسافت کوتاه باشد.

در محل کار خود تحرک داشته باشید. به جای تلفن زدن یا ایمیل زدن به همکار خود، پیش او بروید تا با او صحبت کنید. زمان استراحت خود شروع به راه رفتن کنید. از دستشویی دورتر استفاده کنید.وقتی که با تلفن صحبت می کنید راه بروید.

در زمان پیام های بازرگانی ورزش کنید. سکون تماشای تلویزیون را با ورزش کردن هر موقع که پیام های بازرگانی یا تیتراژ پخش می شود کمتر کنید. کار هایی که می توانید انجام دهید می تواند شامل حرکت پروانه، دراز نشست، یا دمبل زدن باشد.

چگونه انگیزه ی خود را برای ورزش کردن حفظ کنیم

مهم نیست چقدر به یک تمرین ورزشی علاقه داشته باشید، ممکن است در نهایت علاقه ی خود را نسبت به آن از دست بدهید. این جا زمانی است که باید تکانی به خود داده و راهی جدید را امتحان کنید یا روشی خود با همان تمرین ورزشی تغییر دهید.

نکاتی برای حفظ انگیزه

ورزش خود را با یک جایزه ی خاص هماهنگ کنید. برای مثال، می توانید به یک کتاب صوتی گوش دهید یا مشغول تماشای برنامه ی تلویزیونی مورد علاقه در حال راه رفتن بر روی تردمیل یا دوچرخه ی ثابت شوید.

از فعالیت های خود گزارش تهیه کنید. از برنامه ی ورزشی و پیشرفت خود گزارش تهیه کنید. نوشتن این چیز ها تعهد شما را افزایش می دهد و احساس مسئولیت را نسبت به انجام آن بیشتر می کند. و بعدا، نگاه کردن به نقطه ی شروع و مقایسه آن با حالت فعلی باعث قوت قلب می شود.

قدرت جامعه را به دست بگیرید.  همراه داشتن دیگران در کنار خود و پشتیبانی آن ها از شما در طول بالا و پایین های تمرینات ورزشی انگیزه ی شما را قوت می بخشد. انجمن های فیتنس آنلاین بسیار زیادی وجود دارند که می توانید عضو آن ها شوید. همچنین می توانید با دوستان خود ورزش کنید چه رو در رو و چه به صورت آنلاین به کمک برنامه های فیتنس.

خود را تحت تاثیر قرار دهید. مجله ی در مورد ورزش و سلامتی بخوانید یا به وبسایتی مربوط به ورزش سر بزنید و خود را دیدن عکس های افراد ورزشکار و فعال تحت تاثیر قرار دهید. گاهی اوقات خواندن و نگاه کردن به افراد سالم و ورزشکار به شما انگیره می دهد تا شروع به ورزش کنید.

خارج نشدن از مسیر

حتی متعهد ترین ورزشکاران ممکن است از مسیر روتین ورزش خود خارج شوند. تقریبا هر چیزی می تواند باعث کناره گیری شما از ورزش شود؛ یک سرما خوردگی شدید، مسافرتی به خارج از شهر، یا هوای نامساعد طی چند روز پیاپی. و به همین دلیل مهم است که یاد بگیرید که چگونه این روتین را باز پس گیرید. وقتی که جلسات ورزش خود را از دست دادید، سطح روی فرم بودن کنونی خود را بررسی کنید و اهداف جدیدی را طبق وضعیت فعلی پیدا کنید. اگر از وضعیت روتین خود زمان زیادی دور بوده اید مثل دو هفته یا بیشتر، انتظار این را نداشته باشید که بتوانید از جایی که فعالیت خود را رها کردید مجددا شروع کنید. در روز های اول فعالیت خود را نصف کنید تا به بدن خود اجازه دهید خود را مجددا تنظیم کند.

بزرگترین چالش پیش رو می تواند قرار گرفتن در قالب ذهنی مناسب برای بازگشت به ورزش باشد. سعی کنید اعتماد به نفس خود را حفظ کنید به جای اینکه انرژی خود را صرف سرزنش و احساس سرخوردگی و شکست کنید، بر روی اینکه چگونه بازگردید تمرکز کنید. وقتی که به برنامه ی قبلی بازگشتید، از اینکه چقدر سریع این کار احساس طبیعی شدن می کند شگفت زده خواهید شد. در اینجا چند راهنمایی برای بازگرداندن انگیزه به شما ارائه می دهیم:

  • خود را در حال ورزش کردن تصور کنید. ویژگی هایی را که بیشتر از آن ها لذت می برید را به یاد آورید.
  • جایزه ای وسوسه انگیز برای خود زمانی که به هدف اولیه ی خود رسیدید و به برنامه ی قبلی خود بازگشتید فراهم کنید.
  • برای فعالیت های پیش روی خود چند شریک و همراه پیدا کنید.
  • اگر تکمیل کل تمرین ورزشی شما خسته کننده به نظر می رسد. در ذهن خود آن را به تکه های کوچکتر تقسیم کنید، و به خود اجازه ی توقف در انتهای هر بخش بدهید. اما وقتی که به پایان یک بخش رسیدید، خود را برای ادامه به قسمت بعدی تشویق کنید.
  • به جای اینکه روی چرا نمی خواهید ورزش کنید تمرکز کنید، بر روی احساس خوبی که بعد از اتمام یک تمرین ورزشی به شما دست می دهد تمرکز کنید.

 

با آرزوی موفقیت


برچسب ها : ورزش , عادت ورزش , ورزش لذت بخش , انگیزه , اراده , تداوم در ورزش ,
دسته بندی : آموزش های مفید , مشاوره ,
 

آخرین مطالب

» خوش بین باشیم ( پنجشنبه 9 خرداد 1398 )
» تکنیک حل مسئله SCAMPER ( یکشنبه 16 اردیبهشت 1397 )
» با ما همراه باشید ... ( یکشنبه 9 اردیبهشت 1397 )
» آزمایشگاه ( پنجشنبه 10 اسفند 1396 )
» برف بازی ( پنجشنبه 26 بهمن 1396 )
» هرم یادگیری ( شنبه 16 دی 1396 )
» شش دغدغه افراد باهوش ( شنبه 2 دی 1396 )
» جبران کمبود خواب ( شنبه 25 آذر 1396 )
» مراسم روز بزرگداشت حافظ ( شنبه 22 مهر 1396 )
» 12 نکته برای بالا نگه داشتن سطح انرژی ( پنجشنبه 13 مهر 1396 )
» هر هفته، سال نو مبارک !!! ( چهارشنبه 8 شهریور 1396 )
» تله ی ذهنی نسبیت ( دوشنبه 6 شهریور 1396 )
» لیست 100 تایی ( دوشنبه 30 مرداد 1396 )
» عادت "چرا؟" ( دوشنبه 23 مرداد 1396 )
» استراتژی های کاربردی در استفاده از جعبه ی زمان (قسمت دوم) ( یکشنبه 22 مرداد 1396 )
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات