ورزش ذهن با سهمیه بندی ایده

نویسنده : مجتبی مسعودی | تاریخ : 12:18 ب.ظ - پنجشنبه 19 اسفند 1395


ذهن خود را با سهمیه بندی ایده ها روی فرم بیاورید

اولین قدم برای داشتن ایده های بزرگ عادت به داشتن ایده های زیاد است. جلوتر که برویم، استراتژی هایی برای افزایش چشم گیر میزان ایده های ایجاد شده وجود دارد. سهمیه بندی ایده یکی از ساده ترین و موثر ترین چنین استراتژی هایی است.


سهمیه بندی ایده

به طور ساده استفاده از روش سهمیه بندی ایده یعنی عهد بستن بر بدست آوردن تعداد از قبل مشخص شده ای ایده ی جدید.

علت استفاده از یک سهمیه این است که شما را وادار می کند تا به طور فعال به دنبال ایده های نو بگردید. به جای اینکه صبر کرده و امید به بدست آوردن ایده های جدید داشته باشید، به ذهن خود چالشی مشخص اعمال می کنید تا روی آن کار کند – که باعث فعال شدن خلاقیت و هدایت ذهن به سمت هدفی قابل لمس می شود.

هرچند که می توانید از سهمیه ها بدون مشخص کردن درون مایه ای مرکزی برای ایده های تان استفاده کنید، ولی این تکنیک زمانی بهترین عملکرد را دارد که ایده های خود را به سمت نیاز های مشخصی سوق دهید، مانند:

·         چالشی که با آن مواجه هستید، چه در زندگی شخصی و چه در سر کار یا مدرسه

·         پیشرفتی که می خواهید در زندگی خود اعمال کنید

·         پیدا کردن جواب سوال های خاصی که دارید، چه عملی باشند چه ذهنی و انتزاعی

کمی دمبل (ذهنی) بزنید

درست مثل ورزش در دنیای فیزیکی، برای رشد عضلات خلاقیت باید مداوم از آن ها تا مرز توانایی شان کار بکشید، حتی اگر خیلی کم باشد. هر بار که این کار را می کنید، منطقه ی امن خود را افزایش می دهید و به صورت تصاعدی داشتن ایده های زیاد آسان تر می شود.

توماس ادیسون، که تا این تاریخ دارای بیشترین اختراع است، اهداف جاه طلبانه ای برای خود مشخص کرده بود: او یک "سهمیه بندی اختراع" برای خود داشت که شامل حداقل یک اختراع کوچک در هر ده روز و یک اختراع بزرگ هر شش ماه بود.

حتی اگر قصد تبدیل شدن به نابغه مخترع لامپ برقی را ندارید، مهم این است که: مطمئن شوید که سهمیه تان چالش برانگیز باشد. ادیسون قاطعانه اعتقاد داشت که هیچ نمی توانست به چنین جایگاهی برسد بدون اینکه هر هدف دشواری را برای خود قرار دهد. درسی که باید بگیرید این است که انتظارات شما اهمیت بسیار زیادی دارند: اگر انتظار داشته باشید فقط چند ایده بدست آورید، لحظه ای که چند ایده ی اولیه بدست آورید این کار را رها می کنید.

چگونه به طور موثر از سهمیه بندی ایده استفاده کنیم؟

1.      به طرح مسئله ی خود دقت کنید

زمانی که چالش خود را مشخص و تعریف می کنید شدیداً دقت کنید: تنها با تغییر روشی که مسئله را طرح می کنید، می توانید خروجی ایده های خود را به مقدار زیادی تغییر دهید.

برای مثال وقتی که چالش خود را به صورت "چگونه ترفیع رتبه بگیرم؟ " مطرح کنید، ممکن است منظور واقعی شما این باشد که "چگونه پول بیشتری بدست آورم" – یا شاید چیز کاملا متفاوتی، بسته به موقعیت شما. با جستجوی انگیزه ی نهان خود از پرت شدن حواستان توسط موقعیت های گذرای اطراف خود جلوگیری می کنید. با گسترش راه های جایگزین، کل فرایند تولید ایده را آسان تر و پر بازده تر می کنید – اما باز هم باید مراقب باشید که مسئله را زیادی مبهم نکنید. پیدا کردن نقطه ی طلایی بین رک بودن بیش از حد و مبهم بودن بیش از حد ممکن است راحت نباشد، اما ارزش تلاش کردن را دارد.

2.      به سهمیه ی خود پایبند باشید

وقتی که یک سهمیه را برای خود مشخص کردید، به آن متعهد باشید. این کار برای کارآمد شدن این تکنیک بسیار حیاتی است، چون نشان می دهد که شما برای رسیدن به آن مقدار از ایده جدی هستید.

یک توصیه ی کلی، که به طور ویژه به شما کمک می کند تا ایده ی خود برسید، این است که آماده ی نوشتن ایده های خود در هر زمان و در هر مکان باشید. با انجام این کار، هیچ ایده ای را از دست نمی دهید و شروع خوبی برای رسیدن به هدف روزانه ی خود دارید. اگر با یادداشت برداری در طول روز به سهمیه ی خود نرسیدید، در زمانی مناسب با هدف معین ایده پردازی در جایی نشسته و این کار را انجام دهید.

هرچند، اگر خلاقیت شما حد پایینی داشته باشد، این کار می تواند دشوار باشد، اما درست مثل یک تمرین ورزشی فیزیکی، تنها با پشتکار می توانید به مراحل بالاتر برسید. کار نیکو کردن از پر کردن است.

3.      جریان ایده ها را ادامه دهید

زمانی که از ایده ها فهرست می گیرید، این مهم است که ایده ها را قضاوت و برآورد نکنید. هدف این تکنیک بدست آوردن بیشترین میزان ایده است، پس تنها بر روی هدف رسیدن به سهمیه ای که تعریف کرده اید تمرکز کنید، و بررسی کردن ایده ها را به زمان دیگری بسپارید.

اگر به ایده ای شک دارید، حواستان را با آن پرت نکنید – تنها آن را یادداشت کرده و ادامه دهید. دو مثال از چنین حواس پرتی هایی این گونه است: شک کنید که ایده ای که در ذهن دارید بدلی است از یک ایده قبلی یا اینکه فکر کنید که ایده ی در ذهن کاملا بی ربط به موضوع مورد بحث است. البته اگر تمایل دارید می توانید این ایده ها را جزء سهمیه حساب نکنید، اما حتما آن ها را یادداشت کنید، چون که ممکن است باعث ایجاد ایده های درست جدیدی بشوند.

4.      خود را محدود به سهمیه نکنید

بعضی وقت ها، درست در زمانی که وسط جریان ایده های ناب هستید به پایان سهمیه ی خود می سید. وقتی چنین اتفاقی افتاد، چون به انتهای سهمیه رسیدید، توقف نکنید. همواره به یاد داشته باشید که هدف نهایی در اینجا این است که بیشترین میزان ایده ها را بدست آورید – سهمیه تنها یک راهنما و وسیله ای برای رسیدن به این هدف است و هیچوقت نباید از آن برای محدود کردن خود برای رسیدن به آن هدف استفاده کنید.

یک تفکر رایج دیگر که باید از آن اجتناب کنید این است که باید ایده های خود را برای سهمیه ی فردا ذخیره کنید، به جای اینکه در سهمیه ی پر شده ی امروز "از تمام آن ها استفاده کنید". این تنها ترس خالی شدن از ایده های جدید را نشان می دهد، و این یک استراتژی است همواره به ضرر شما تمام می شود. هشیار باشید که تنها با اعمال باوری بر پایه ی تجمع ایده هاست که می توانید خلاقیت خود را تا حد توانش آزاد سازید.

5.      لذت ببرید

برای اینکه کاملا خلاق باشید، باید از کار خود لذت ببرید. از قوه ی تخیل خود برای بدست آوردن روش های مخصوص به خودتان برای لذت بخش کردن روش سهمیه بندی ایده استفاده کنید. در اینجا چند پیشنهاد ارائه می کنیم:

·         با چالش های زیادی در آن واحد کار کنید. روزانه آن ها را تعویض کنید، یا بین آن ها قرعه کشی کنید؛

·         برای خود جایزه ها و محرک های کوچک قرار دهید. تنها زمانی از آن ها استفاده کنید که به سهمیه ی خود رسیدید؛

·         شریکی برای خود پیدا کنید و با او بر روی سهمیه ی مشترک کار کنید یا با هم رقابت کنید.

امتحان کنید

شاید این عملی نباشد که همواره بر روی "حالت سهمیه بندی ایده" باشید باشید، اما پیشنهاد می کنم حداقل برای یک هفته آن را برای مسئله ای خاص یا پیشرفتی مد نظر خود امتحان کنید. به یاد داشته باشید که باید برای سهمیه ای که برای خود تعیین می کنید سخت گیر باشید و ممکن است که از میزان ایده هایی که توانایی تولیدشان را دارید شگفت زده شوید.

 

با آرزوی موفقیت


برچسب ها : idea quota , سهمیه بندی ایده , آزاد سازی خلاقیت , خلاقیت , ورزش ذهن ,
دسته بندی : آموزش های مفید , مشاوره , تقویت حافظه ,
 

آخرین مطالب

» خوش بین باشیم ( پنجشنبه 9 خرداد 1398 )
» تکنیک حل مسئله SCAMPER ( یکشنبه 16 اردیبهشت 1397 )
» با ما همراه باشید ... ( یکشنبه 9 اردیبهشت 1397 )
» آزمایشگاه ( پنجشنبه 10 اسفند 1396 )
» برف بازی ( پنجشنبه 26 بهمن 1396 )
» هرم یادگیری ( شنبه 16 دی 1396 )
» شش دغدغه افراد باهوش ( شنبه 2 دی 1396 )
» جبران کمبود خواب ( شنبه 25 آذر 1396 )
» مراسم روز بزرگداشت حافظ ( شنبه 22 مهر 1396 )
» 12 نکته برای بالا نگه داشتن سطح انرژی ( پنجشنبه 13 مهر 1396 )
» هر هفته، سال نو مبارک !!! ( چهارشنبه 8 شهریور 1396 )
» تله ی ذهنی نسبیت ( دوشنبه 6 شهریور 1396 )
» لیست 100 تایی ( دوشنبه 30 مرداد 1396 )
» عادت "چرا؟" ( دوشنبه 23 مرداد 1396 )
» استراتژی های کاربردی در استفاده از جعبه ی زمان (قسمت دوم) ( یکشنبه 22 مرداد 1396 )
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات