حل مشکلات با بیان آن ها

نویسنده : مجتبی مسعودی | تاریخ : 11:29 ق.ظ - دوشنبه 16 اسفند 1395
مشکلات خود را به سادگی با بلند گفتن آن ها حل کنید

آیا تا به حال این اتفاق برای شما افتاده است که وقتی دارید مشکلی را برای یکی از دوستان خود تعریف می کنید، قبل از اینکه او بتواند حرفی بزند شما راه حل مشکل خود را پیدا کرده اید (و احتمالا کلمات و جملاتی مانند "دیوونه" یا "خدا شفات بده" بعد از این حرکت شنیده اید). همین عمل توضیح دادن و صحبت کردن در مورد یک مشکل با صدای بلند (نه صدای ذهن) به خودی خود برای حل آن مشکل کافی است.

چگونه این استراتژی که به طور گول زننده ای ساده است به این خوبی کار گشاست؟ چگونه می توانیم از آن استفاده کنیم، و آن را تبدیل به ابزاری برای حل مشکلات خود در هر زمانی بکنیم؟

با ما در ادامه ی مطلب همراه باشید...جادوی پشت توضیح مشکلات با صدای بلند

گفتن مشکلات با صدای بلند دارای چندین مزیت نسبت به فکر کردن به آن در سکوت و در ذهن خود می باشد.

1.      مشخص کردن افکار خود

(البته در طول این مطلب منظور از صدای بلند، داد و فریاد نیست بلکه صرفا به معنی استفاده از زبان و حنجره است نه صدای ذهن)

برای اینکه مشکلات خود را بتوانید به صورت گفتاری در بیاورید مجبورید آن ها را به طور واضح مشخص کنید، و به صورتی منطقی و واقعی آن ها را بیان کنید.  برای بیان مشکل خود، به ناچار باید تمامی اطلاعات مربوط به مشکل را در ذهن خود سازمان دهی کنید. علاوه بر این، برای مشخص کردن مشکل خود، آن را از قید و بند های بی مصرف روان شناسی مانند نگرانی، نا امیدی از اینکه شاید قادر به حل آن نباشید می رهانید.

تبدیل مشکلات خود به کلمات به صورت قابل توجهی به شما برای درک آن ها کمک می کند: زبان، برخلاف چیزی که اکثرا باور دارند، تنها ابزاری برای ارتباط نیست، بلکه ابزاری برای فکر کردن نیز هست.

2.      ظاهر کردن حدسیات پنهان

توضیح دادن مشکلات برای فردی دیگر به خصوص موقعی که هیچ حدسی در مورد دانش فرد مقابل نمی توانید بزنید موثر است. راهی ساده برای این کار که به طور ویژه برای مشکلات تخصصی می توان از آن استفاده کرد، ایده توضیح دادن آن مشکل برای مادربزرگ خود است.

با فرض عدم دانش فرد مقابل درباره موضوع مورد بحث، شما بر روی توضیح چیز هایی که می دانید تمرکز می کنید، به جای اینکه بر روی پیدا کردن راه حل تمرکز کنید. با مشخص کردن دانش و حدسیات خود، اغلب به اطلاعاتی مختلف که از آن ها چشم پوشی کرده اید دست می یابید و بنابراین رشته های تفکر مختلفی را کشف می کنید.

جمله ای معروف از اینشتین: " اگر یک ساعت برای نجات دنیا وقت داشته باشم، پنجاه پنج دقیقه بر روی تعریف مشکل وقت می گذارم و تنها پنج دقیقه برای پیدا کردن راه حل"

3.      به کار گیری قسمت های مختلف مغز

بلند گفتن یک مشکل قسمت های بیشتری از مغز را درگیر می کند تا اینکه فقط به آن فکر کنید. و به همین دلیل است که وانمود کردن این که دارید مشکل خود را برای فرد دیگری توضیح می دهید – ولی تنها در ذهن خود این کار را انجام می دهید – فایده ی کمی دارد. به گفته ی دنیل دنت پژوهشگر فلسفه ی شناخت:

"]...[ هشیاری به شیوه ی درونی سازی حرف زدن با خود شکل می گیرد. گفتن کلمات بخش هایی از مغز را به کار می گیرد که باعث حرکت دیافراگم، زبان، لب ها، تار های صوتی و غیره می شوند. شنیدن کلمات بخش هایی از مغز را که به گوش مرتیط اند را به کار می اندازد. اما بلند صحبت کردن می تواند استراتژی نا سالمی باشد، به ویژه زمانی که در مورد مسائلی فکر می کنید که از نظر اخلاقی قابل گفتن نیستند، پس ما هشیاری خود را به گفت و گویی درونی و یک طرفه با خودمان تبدیل می کنیم. این روش نیز کارساز است اما به مانند گفتن و شنیدن بخش های زیادی از مغز را به کار نمی گیرد. […]"

روش اردک پلاستیکی

اگر توضیح دادن مشکلات، به خودی خود برای حل آن ها کار گشاست، پس چه نیازی است که کس دیگری به حرف های شما گوش دهد؟

نیازی نیست. دفعه ی بعد که به مشکلی برخوردید، خوب است که مشکل خود را با یگ شی آشنا مطرح کنید، مانند، اردکی پلاستیکی؟

در واقع این روش که با نام rubber ducking مشهور است در برنامه نویسی کامپیوتر کاربرد زیادی دارد. اسم این روش از کتابی به نام The Pragmatic Programmer  گرفته شده است که در آن یک برنامه نویس کامپیوتر برای حل مشکل کد هایی که نوشته است یک اردک پلاستیکی را با خود حمل می کند و تک تک خط های کدی که نوشته است را به اردک توضیح می دهد تا با این روش به مشکل خود پی ببرد.

ممکن است حرف و حدیث هایی در مورد افرادی که با اشیا صحبت می کنند شنیده باشید. ولی این یک واقعیت است که این روش جواب می دهد. گفتن مشکلاتتان به یک اردک پلاستیکی به اندازه ی گفتن آن به یک انسان موثر است (اگر بیشتر نباشد). گوشت، پر یا پلاستیک فرقی نمی کند که مخاطب شما از چه جنسی باشد: اصولی که این تکنیک را موثر می سازد در هر حالتی کار می کند.

"پس یعنی به جای مطرح کردن مشکلاتم با افراد واقعی با یک اردک پلاستیکی صحبت کنم!؟"

قرار نیست اردک پلاستیکی جای افراد واقعی را بگیرد. اما ایجاد این عادت که همیشه اول با اردک پلاستیکی مشورت کنید چطور است؟ البته این کار به منظور پایین آوردن سطح انسان ها نیست اما اردک پلاستیکی چندین مزیت دارد:

·         آن ها هیچ وقت حرف شما را قطع نمی کنند تا رشته افکار شما پاره شود.

·         نیازی نیست که نگران این باشید که شاید حوصله اش از بیان مشکلات شما سر برود.

·         آن ها با دیگران در مورد مشکلات شخصی شما یک کلاغ چهل کلاغ نمی کنند.

·         اردک مورد اعتماد شما همیشه وقتش خالی است و منتظر گوش دادن به مشکلات شماست.

این روش را امتحان کنید. وقتی که از حس عجیب اولیه صحبت با یک شی گذشتید، مطمئنا احساس راحتی و استقلالی که در این روش است را تجربه خواهید کرد؛ نا گفته نماند که شما با این کار باعث صرفه جویی زیادی در وقت خود و دیگران می شوید.

اگر این روش کار نکرد، می توانید مشکلات خود را دوباره به یک دوست توضیح دهید. اما در آن موقع، مشکل خود را بسیار بهتر پیکر بندی کرده و روایت آن را بهبود بخشیده اید و احتمال اینکه دوست شما بتواند به شما کمک کند بسیار زیاد است.

روش اردک پلاستیکی بدون صدا

این روش بهتر است که با صدای بلند انجام شود – اما موقعیت هایی پیش می آید که نمی توانید سر و صدا کنید یا شاید از نظر اجتماعی (در جمع) برایتان مقدور نیست این کار را انجام دهید. نترسید: این روش را به صورت نوشتاری هم می توانید انجام دهید – البته مطمئنا تاثیر کلامی حالت قبل را نخواهید داشت ولی باز هم این تکنیک به خوبی کارگشاست.

یک راه برای انجام این کار این است که وانمود کنید می خواهید این نوشته را به باهوش ترین (و پر مشغله ترین) فرد روی کره ی زمین ایمیل کنید. مشکل خود را با جزییات و راه حل هایی که تا کنون امتحان کرده اید و دلایلی که این راه حل ها به درد نخورده اند را بنویسید. حدسیات خود را بنویسید و مطمئن شوید که تمامی اطلاعات مربوط را لحاظ می کنید. هم دقیق باشید هم بی طرف.

وقتی که این نامه را نوشتید، احتمالا فکر های زیادی برای حل مشکل به سراغتان خواهد آمد. اگر این طور نشد، اینترنت منبع خوبی برای مطرح کردن مشکلات است و احتمال اینکه در آن فردی بتواند مشکل شما را حل کند بسیار زیاد است.

 

البته ناگفته نماند که اردک پلاستیکی یک سمبل است و می توانید از هر چیز دیگری مثل یک گلدان یک عروسک یا حتی نمای یک انسان که از یک کارتون مقوایی بریده اید استفاده کنید.

 

با آروزی موفقیت برای شمابرچسب ها : rubber ducking , حل مشکلات , بیان کردن مشکلات ,
دسته بندی : آموزش های مفید , مشاوره ,
 

آخرین مطالب

» خوش بین باشیم ( پنجشنبه 9 خرداد 1398 )
» تکنیک حل مسئله SCAMPER ( یکشنبه 16 اردیبهشت 1397 )
» با ما همراه باشید ... ( یکشنبه 9 اردیبهشت 1397 )
» آزمایشگاه ( پنجشنبه 10 اسفند 1396 )
» برف بازی ( پنجشنبه 26 بهمن 1396 )
» هرم یادگیری ( شنبه 16 دی 1396 )
» شش دغدغه افراد باهوش ( شنبه 2 دی 1396 )
» جبران کمبود خواب ( شنبه 25 آذر 1396 )
» مراسم روز بزرگداشت حافظ ( شنبه 22 مهر 1396 )
» 12 نکته برای بالا نگه داشتن سطح انرژی ( پنجشنبه 13 مهر 1396 )
» هر هفته، سال نو مبارک !!! ( چهارشنبه 8 شهریور 1396 )
» تله ی ذهنی نسبیت ( دوشنبه 6 شهریور 1396 )
» لیست 100 تایی ( دوشنبه 30 مرداد 1396 )
» عادت "چرا؟" ( دوشنبه 23 مرداد 1396 )
» استراتژی های کاربردی در استفاده از جعبه ی زمان (قسمت دوم) ( یکشنبه 22 مرداد 1396 )
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات