آشنایی با رشته های دانشگاهی: مهندسی پزشکی

نویسنده : مجتبی مسعودی | تاریخ : 12:09 ب.ظ - دوشنبه 9 اسفند 1395برای آشنایی با بیشتر با رشته ی مهندسی پزشکی با ما در ادامه ی مطلب همراه باشید

"!!!!"

مهندسی پزشكی عبارت است از كاربرد مهندسی در پزشكی از طریق مطالعه اصول و عملكرد سیستم های زنده و مدلسازی آن، به كار گرفتن اطلاعات و نتایج حاصل در جهت تشخیص و درمان بیماری ها و همچنین جایگزین كردن اسكلت بندی های صدمه دیده در بدن. هدف این رشته تربیت متخصصانی است كه بتوانند از عهده تجهیز، نگهداری و طراحی دستگاه های پزشكی برآیند یعنی مهندس الكترونیک مجربی باشند كه با زمینه های پزشكی نیز آشنایی داشته و در نتیجه می توانند دستگاه های پزشكی را طراحی كرده و بسازند یا اینكه مسئول سفارش دستگاه از خارج كشور باشند.

توانایی های مورد نیاز

طبق معمول قوی بودن در دروس ریاضی و فیزیک یکی از ملزومات این رشته نیز هست. زیرا دانشجوی این رشته باید دید پایه ای قوی در مهندسی الكترونیک داشته باشد و با كوشش و مطالعه بسیار هم در دروس اصلی رشته الكترونیک و هم در دروس تخصصی خود توانمند باشد.

ذهن خلاق، قدرت خلق، آفرینش و ابداع مدل ها برای ساخت نمونه های متفاوت در زمینه آلات و وسایل پزشكی یکی دیگر از توانایی های مورد نیاز است.

کار در محیط های بیمارستانی باید یکی از علایق داوطلبان این رشته باشد.

گرایش های مقطع کارشناسی

این رشته در خارج از كشور دارای دو گرایش الف) مهندسی زیست پزشكی ب) مهندسی پزشكی بالینی (کلینیکال) می باشد كه مهندسی زیست پزشكی بیشتر در زمینه طراحی و ساخت ابزار پزشكی و ثبت سیگنال های حیاتی می باشد و ارتباط زیادی با مهندسی برق دارد. مهندسی پزشكی بالینی بیشتر به بیمارستان ها و مراكز درمانی ارتباط دارد. در ایران در مقطع كارشناسی مهندسی پزشكی بالینی ، بیوالكتریک، بیو متریال و بیو مكانیک تدریس می شود.

موقعیت های شغلی:

الف) نصب و راه اندازی دستگاه ها، وسایل پزشكی و تجهیزات فنی بیمارستان ها.

ب) تعمیر و نگهداری تجهیزات بیمارستانی.

ج) مشاوره فنی در سفارش و خرید دستگاههای پزشكی.

د) كمک در به كارگیری بهینه از دستگاه های پزشكی.

ه) همكاری در طراحی دستگاه های پزشكی.

و) همكاری در طرح های تحقیقاتی پزشكی.

ز) مسوولیت فنی و مهندسی بیمارستان.

ح) ساخت وسایل و تجهیزات بیمارستانی.

 

رشته های مشابه و نزدیك به این رشته

این رشته حدود 80% دارای دروس مهندسی الكترونیک است و لذا با مهندسی برق و الكترونیک در رابطه ای تنگاتنگ است. البته در این رشته از واحد های پزشكی قسمتهای فیزیولوژی و آناتومی هم تدریس می شود.

آینده ی شغلی و بازار كار

وضعیت فارغ التحصیلان این رشته، نسبت به رشته های مهندسی دیگر، مطلوب تر است. چون ارزش اقتصادی وسایلی كه مهندسین پزشكی طراحی، تعمیر، نگهداری یا خریداری می كنند، بسیار بالا است. برای مثال اگر یک كامپیوتر یک یا دو میلیون تومان قیمت دارد، یک دستگاه پزشكی بطور متوسط ده ها میلیون تومان می ارزد. برای همین مسئولان بیمارستان ها بطور نسبی برای حفظ و نگهداری آنها اهمیت بسیاری قائل اند. این امر باعث شده تا خیلی از فارغ التحصیلان حتی دانشجویان ترم های آخر جذب بازار كار شوند بویژه اگر فارغ التحصیل این رشته اصراری نداشته باشد كه در تهران كار كند، می تواند در شهرستان ها جذب بیمارستان ها، سازمان تامین اجتماعی و مراكز متعدد دیگر شود.

فارغ التحصیلان هم چنین می توانند در مراكز تحقیقاتی از قبیل موسسه استاندارد، بنیاد مستضعفان و جانبازان، مركز تحقیقات وزارت دفاع و سایر مراكز تحقیقاتی مشغول كار شوند.

وزارت بهداشت، وزارت فرهنگ و آموزش عالی، وزارت صنایع، سازمان تامین اجتماعی، بیمارستان های دولتی و خصوصی و ... از سایر محلهایی هستند كه مهندس پزشكی می تواند در آنجا مشغول شود.

دروس رشتهبرچسب ها : معرفی رشته , مهندسی پزشکی , انتخاب رشته , رشته های دانشگاهی , دانشگاه ,
دسته بندی : آشنایی با رشته های دانشگاهی ,
 

آخرین مطالب

» خوش بین باشیم ( پنجشنبه 9 خرداد 1398 )
» تکنیک حل مسئله SCAMPER ( یکشنبه 16 اردیبهشت 1397 )
» با ما همراه باشید ... ( یکشنبه 9 اردیبهشت 1397 )
» آزمایشگاه ( پنجشنبه 10 اسفند 1396 )
» برف بازی ( پنجشنبه 26 بهمن 1396 )
» هرم یادگیری ( شنبه 16 دی 1396 )
» شش دغدغه افراد باهوش ( شنبه 2 دی 1396 )
» جبران کمبود خواب ( شنبه 25 آذر 1396 )
» مراسم روز بزرگداشت حافظ ( شنبه 22 مهر 1396 )
» 12 نکته برای بالا نگه داشتن سطح انرژی ( پنجشنبه 13 مهر 1396 )
» هر هفته، سال نو مبارک !!! ( چهارشنبه 8 شهریور 1396 )
» تله ی ذهنی نسبیت ( دوشنبه 6 شهریور 1396 )
» لیست 100 تایی ( دوشنبه 30 مرداد 1396 )
» عادت "چرا؟" ( دوشنبه 23 مرداد 1396 )
» استراتژی های کاربردی در استفاده از جعبه ی زمان (قسمت دوم) ( یکشنبه 22 مرداد 1396 )
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic