آشنایی با رشته های دانشگاهی: مهندسی عمران

نویسنده : مجتبی مسعودی | تاریخ : 11:47 ق.ظ - چهارشنبه 4 اسفند 1395


در این بخش قصد معرفی رشته ی مهندسی عمران را داریم.

با ما در ادامه ی مطلب همراه باشید.


طبق معمول متنی تکراری و کسل کننده:

"هدف از این رشته تربیت نیرو های متخصصی است كه بتوانند در پروژه‌ های مختلف عمرانی در زمینه‌ های ساختمانی ، راه‌ سازی ، پل‌ سازی ، سازه ‌ها و بنا های آبی، جمع ‌آوری و دفع فاضلاب و ... مسئولیت طرح ، محاسبه و اجرا و نظارت بر اجرا را بر عهده گیرند.

مهندسی عمران از جمله رشته‌ هایی است كه بیانگر كاربرد علم در ایجاد سازندگی و عمران كشور است. یعنی هر چیزی كه به آبادی یک كشور باز می ‌گردد، مانند: سد، فرودگاه، جاده، برج، تونل، دكل‌ های مخابرات، ساختمان‌ های مقاوم در مقابل زلزله، سیل و آتش و نیروگاه های برق و مصالح سبک، ارزان و با كیفیت مناسب برای ساخت و ساز، در حیطه كار مهندس عمران قرار می ‌گیرد."

از آن جایی که مهندسی عمران رشته ای گروهی است و مهندس عمران با افراد مختلفی از جمله کارگران، تکنسین ها، مهندسین سایر رشته ها و ... سر و کار دارد، باید از توانایی برقراری روابط اجتماعی بالایی برخوردار باشد.

دروسی که در این رشته باید مهارت بیشتری در آن داشت عموما ریاضی و فیزیک است. همچنین قوه ی تجسم و تصویر سازی بالا، تجزیه و تحلیل و دقت کافی در مسائل و حتی توان جسمی کافی از دیگر ویژگی هایی است که یک دانشجوی مهندسی عمران باید داشته باشد.

رشته ی عمران دارای دو بعد اجرایی، و نظری و آزمایشگاهی است. کسانی که علاقه مند به کار های اجرایی هستند باید خود را برای کار در کارگاه های داخل و خارج شهر و همچنین سر و کار داشتن با اقشار مختلف جامعه و کار در محیط های پر جمعیت را داشته باشند. کسانی که بیشتر علاقه مند به کار های نظری و آزمایشگاهی هستند باید آمادگی لازم برای انجام کار های محاسباتی، دفتری و آزمایشگاهی را داشته باشند. کار هایی که نیاز مند ریاضیات قوی و صبر و حوصله ی زیاد است.

گرایش ها

مقطع کارشناسی این رشته دارای سه گرایش است: عمران – آب، عمران – نقشه برداری، عمران – عمران

عمران – آب

دانشجویان این گرایش در زمینه‌ های شناخت منابع آب و كنترل و بهسازی كیفیت منابع آب به منظور کار در مراحل مختلف طراحی ، نظارت و مدیریت پروژه‌ های آب، اطلاعات کسب می کنند. داوطلبان ورود به این دوره ها باید در دروس ریاضی، فیزیک و شیمی دبیرستان قوی بوده، علاقه ‌مندی و استعداد لازم (خصوصا در زمینه طراحی) را داشته باشند بعضی دروس اصلی و تخصصی این گرایش ها عبارتند از : مكانیک خاک ، هواشناسی ، هیدرولیک ، آب های زیر زمینی ، سد های كوتاه ، پی ‌سازی و ...

یكی از امتیازات این گرایش ها آن است كه علاوه بر محاسبات سازه‌ ای، وارد محاسبات هیدرولوژی و هیدرولیک نیز شده و بر وسعت كار می افزاید

عمران – نقشه برداری

طرح و اجرای برنامه‌ های عمران مستلزم وجود اطلاع دقیق مهندسی به صورت نقشه های گوناگون است. مجموعه نقشه ‌برداری پاسخگوی این نیازها است و هدف آن تربیت افرادی است كه آگاهی علمی كافی و مهارت فنی لازم را در زمینه نقشه ‌برداری داشته باشند. داوطلبان ورود به این رشته باید در ریاضیات (هندسه، مثلثات) و فیزیک دوره دبیرستان قوی بوده علاقه ‌مندی و آمادگی جسمی (برای كارهای صحرایی و ...) لازم را دارا باشند. بعضی دروس تخصصی این رشته عبارتند از : راه سازی، تئوری خطاها، جغرافیای ایران ، نقشه ‌برداری، ژئودزی (جهت تعیین شكل زمین)، فتوگرامتری زمینی و هوایی (عكسهای هوایی) ، كارتوگرافی، هیدروگرافی (نقشه‌ برداری از بستر دریا) ، پروژه و کار آموزی از جمله دروس این دوره است

عمران – عمران

این رشته قبلا به مهندسی راه و ساختمان موسوم بوده است. هدف این گرایش تربیت مهندسان طراح ، محاسبه و اجرای پروژه ‌های ساختمانی، صنعتی، راه‌ سازی و تاسیسات آبی و نظارت بر حسن اجرای طرح های عمرانی در زمینه ‌های فوق و همچنین همكاری با مهندسان مشاور یا محاسبه در زمینه‌ های یاد شده می باشد.

دارا بودن دانش قوی ریاضی و فیزیک و توانایی جسمانی از ضروریات این رشته است. حدود 10 درصد از دروس این دوره عملی است و از دروس تخصصی آن می ‌توان طراحی سازه ‌های فولاد و بتن ، پی ‌سازی، مكانیک خاک، مكانیک سیالات، هیدرولیک و تحلیل سازه‌ ها را نام برد.

قسمت عمده دروس این رشته را مجموعه متنوعی از دروس نظری و پروژه ‌های طراحی تشكیل می دهد و كنار آن ها تعدادی دروس آزمایشگاهی و كارگاهی و نیز دو دوره كارآموزی پیش‌ بینی شده است

فرصت های شغلی:

1- محاسبه ، ساخت و اجرا و تا حدودی طراحی ساختمان های مختلف مسكونی، اداری و صنعتی اعم از آجری، بتنی و فولادی، نظیر ساختمان های مسكونی ویلایی، چند طبقه، آپارتمان ها و برج های بلند و همچنین كارهای ساختمانی اداره‌ ها، مدرسه‌ ها، بیمارستان ها ، كارخانه‌ ها و مراكز صنعتی، ساختمان ها و مراكز ورزشی ، تالارهای اجتماعات و ... .

2- طراحی، محاسبه و اجرای راه ها و جاده‌ های مختلف ارتباطی داخل و خارج شهرها و روستاها اعم از : راه های شوسه، راههای آسفالته، بزرگراه ها و نیز راه‌ آهن (شامل مسیر یابی ، پیاده كردن مسیر ، زیرسازی و روسازی)

3- ساخت و اجرا و در مواردی طراحی و محاسبه انواع پل های بتنی و فلزی با دهانه‌ ها و ابعاد و شكل های متفاوت نظیر: پل های داخل شهری و روگذر ها، پل های خارج شهری و جاده‌ ها.

4- اجرای سد های مختلف خاكی و بتنی و نیز بندهای انحرافی و سایر تاسیسات وابسته نظیر تونل یا كانال انحراف آب رودخانه (جهت اجرای عملیات كارگاهی در ضمن ساخت سد)، تاسیسات آبگیری از سد و كنترل ارتفاع آب در پشت سد و ...

5-اجرای كارهای مربوط به ساماندهی رودخانه‌ ها.

6- طراحی ، محاسبه و ساخت خطوط انتقال آب اعم از انواع كانال های تحت فشار و یا كانال های با سطح آزاد آب كه به منظور انتقال آب از سدها و دریاچه‌ ها و ... برای مصارف كشاورزی، شرب و صنعتی به منطقه‌ های مورد نیاز و نیز جهت انتقال آب از تصفیه‌ خانه‌های آب به مخازن آب و از آن‌ جا به مناطق مصرف، ساخته می شوند.

7- ساخت تصفیه‌ خانه‌ های آب و فاضلاب شامل: ساختمان ها و تاسیسات مربوط، محوطه‌ سازی و ... .

8- طراحی ، محاسبه و ساخت شبكه‌ های آب‌ رسانی به منطقه‌ های شهری و روستایی جهت تامین آب شرب مورد نیاز افراد و تاسیسات مربوط نظیر: مخازن آب، لوله‌ كشی ، انشعابات و ... .

9- طراحی ، محاسبه و ساخت شبكه‌ های جمع‌ آوری و دفع آب های سطحی ناشی از نزولات جوی در خیابان ها و سایر منطقه‌ های شهر ها و شهرک ها و همچنین شبكه‌ های جمع‌ آوری و دفع فاضلاب های خانگی و صنعتی و انتقال آنها به خارج از شهر و تصفیه‌ خانه‌ ها.

10- انجام بسیاری از كارهای نقشه‌ برداری كه برای كارهای ساختمانی مختلف نظیر: راه‌ سازی، سد سازی، و ... مورد نیاز است؛ و همچنین تا حدودی كار های نقشه‌ كشی طراحی و معماری.


دروس رشته:
برچسب ها : معرفی رشته , مهندسی عمران , دانشگاه , انتخاب رشته , رشته دانشگاهی ,
دسته بندی : آشنایی با رشته های دانشگاهی ,
 

آخرین مطالب

» خوش بین باشیم ( پنجشنبه 9 خرداد 1398 )
» تکنیک حل مسئله SCAMPER ( یکشنبه 16 اردیبهشت 1397 )
» با ما همراه باشید ... ( یکشنبه 9 اردیبهشت 1397 )
» آزمایشگاه ( پنجشنبه 10 اسفند 1396 )
» برف بازی ( پنجشنبه 26 بهمن 1396 )
» هرم یادگیری ( شنبه 16 دی 1396 )
» شش دغدغه افراد باهوش ( شنبه 2 دی 1396 )
» جبران کمبود خواب ( شنبه 25 آذر 1396 )
» مراسم روز بزرگداشت حافظ ( شنبه 22 مهر 1396 )
» 12 نکته برای بالا نگه داشتن سطح انرژی ( پنجشنبه 13 مهر 1396 )
» هر هفته، سال نو مبارک !!! ( چهارشنبه 8 شهریور 1396 )
» تله ی ذهنی نسبیت ( دوشنبه 6 شهریور 1396 )
» لیست 100 تایی ( دوشنبه 30 مرداد 1396 )
» عادت "چرا؟" ( دوشنبه 23 مرداد 1396 )
» استراتژی های کاربردی در استفاده از جعبه ی زمان (قسمت دوم) ( یکشنبه 22 مرداد 1396 )
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic