جعبه ی زمان!!!

نویسنده : مجتبی مسعودی | تاریخ : 11:07 ق.ظ - چهارشنبه 13 بهمن 1395

undefined

جعبه بندی (جدول بندی) زمان (Time boxing)

جعبه بندی زمان راهی برای خرد کردن زمان و گرفتن نتیجه مطلوب است. اگر مدام فرصت ها را از دست می دهید یا تمامی وقت خود را صرف یک کار کرده و به بقیه ی کار های خود نمی رسید، روش جعبه بندی زمان می تواند بهترین ابزار مدیریت زمان باشد. یک جعبه ی زمان به طور ساده بازه ی زمانی محدودی است برای رسیدن به نتیجه ای خاص. این گونه به این روش فکر کنید که چه مقدار کار می توانید در محدوده ی زمانی خاص انجام دهید. از این روش می توانید برای مرتب کردن کار های روزمره، صرف وقت بر روی مشکلات موجود، زمان بندی برای درس خواندن، یا انجام تکالیف استفاده کنید.


چرا جعبه بندی زمان؟

استفاده از زمان به عنوان مهار کننده و اجبار برای رسیدن به نتیجه بسیار موثر است:

·         فرصت ها را دیگر از دست نمی دهید. زمان سرمایه ای محدود است. اگر این گونه با آن رفتار نکنید، در نهایت زمان بندی کار هایتان از بین می رود، فرصت ها  را از دست داده یا کار بسیار کمی انجام داده و برای بیشتر کار کردن دیر است.

·         نتایجی که می گیرید را در تمامی زمینه ها تجربه می کنید. اگر تمامی وقت خود را صرف یک بخش از کارهایتان  می کنید و سایر کار هایتان را قربانی می کنید، می توانید از جعبه های زمانی برای اختصاص دادن زمان مناسب به کار های مهم استفاده کنید.

·         اولویت بندی موثر تری خواهید داشت. اگر بدانید برای انجام کاری خاص برای مثال تنها سه ماه زمان دارید، در مورد مقدار کاری که می توانید انجام دهید هوشمندانه تر برخورد خواهید کرد و حجم کاری را انتخاب می کنید که بتوانید به اتمام برسانید.

·         مشکلات را کوچک و ریز می کنید. از جعبه های زمانی برای کوچک کردن یک مشکل به اندازه های کوچکتر استفاده کنید. اگر مشکل بزرگی دارید که به نظر سر و کله زدن با آن زمان گیر است این کار به شما بسیار کمک می کند. همچنین جعبه بندی زمان راهی واقع گرایانه تر برای حل مشکلاتی است که با طی شدن زمان گسترش می یابند. اگر در یک جلسه نمی توانید مشکل و مسئله ی خاصی را حل کنید پس قطعه های زمانی به اندازه ی درست و مناسب را پیش بینی کنید و در آن زمان ها به سراغ مسئله بروید. چگونه یک فیل را می خورید؟ هر بخش آن را به جعبه ی زمانی خاصی اختصاص داده و تک تک به سراغشان می روید.

·         نتایج بهتری بدست آورید. از جعبه بندی زمان برای نمایش پیشرفت نتایج و بهبود آن استفاده کنید. برای مثال به جای تفکر هیچ چیز یا همه چیز، با استفاده از این روش پیشرفت خود را مشاهده کنید.

·         تمرکز خود را افزایش دهید. اختصاص دادن جعبه های زمانی خاص برای تمرکز بر روی مسئله ای خاص باعث می شود از جابجایی کار های مختلف جلوگیری کنید، و بر روی همان مسئله متمرکز شوید. اگر در انجام کار ها سر در گم شدید، بازه های زمانی خود را کوچک تر کنید.

·         انگیزه ی خود را افزایش دهید. مثل یک بازی با این کار رفتار کنید. برای مثال، چند دراز نشست در شصت ثانیه می توانید انجام دهید؟ در رابطه با کوچک کردن مشکلات، متمرکز ماندن بر روی مشکل و بازی با آن، روش جعبه بندی زمان راهی مطمئن برای ایجاد سرعت و نتایج بهتر است.

·         اثر بخشی و بهره وری خود را افزایش دهید. از جعبه بندی زمان برای تنظیم نتایج خود استفاده کنید. استفاده از یک جعبه ی زمان می تواند در شناسایی زمینه هایی که نیاز به ارتقا دارند و حتی روشی که باید در مواجهه با آن ها استفاده کنید به شما کمک کند. اگر مقدار کاری که در بازه زمانی مشخص شده انجام می دهید کافی نیست، روش های مختلفی را انجام دهید، و در عین حال اثر بخشی و بهره وری خود را افزایش دهید.

·         نتایج خود را مقایسه کنید. سر و کله زدن با یک مشکل به طور مجدد در دوره های زمانی متفاوت در مقایسه با سر کله زدن با کل مشکل به طور یک جا بسیار آرامش بخش تر است.

·         فلج آنالیز را شکست دهید. فلج آنالیز بدترین دشمن نتایج شماست. از جعبه بندی زمان برای تغییر حالت از تفکر محض و بی فایده به انجام عمل استفاده کنید.

خلاصه ی قدم های لازم

در اینجا چند دیدگاه کلی راهنمایی کننده برای ایجاد و استفاده از جعبه بندی زمان به طور موثر به شما رائه می دهیم:

·         قدم 1. کار های داوطلب برای جعبه بندی زمان را شناسایی کنید.

·         قدم 2. اهداف خود را شناسایی کنید.

·         قدم 3. جعبه ی زمانی مناسب را شناسایی کنید.

·         قدم 4. کار های مد نظر را در جعبه ی زمانی ایجاد شده انجام دهید.

·         قدم 5. برآور کرده و خود را سازگار کنید.

 

قدم1. کار های داوطلب برای جعبه بندی زمان را شناسایی کنید.

کاندیدا های و داوطلب مد نظر را برای جعبه بندی زمان مشخص کنید. این می تواند پروژه ای که رو آن کار می کنید باشد. در ابتدا بهترین کار این است که با کار های کوچک شروع کنید.

قدم 2. اهداف خود را شناسایی کنید.

در این قدم، از خودتان بپرسید که به چه چیزی در این بازه زمانی باید برسید. مثال ها شامل:

·         انجام دادن کار ها قبل از مهلتی خاص

·         پیشرفت در نتایج

·         پیشرفت در حل یک مسئله

·         افزایش سرعت

قدم 3. جعبه ی زمانی مناسب را شناسایی کنید.

در این مرحله، جعبه ی زمانی با اندازه ی مناسب پیدا کنید. برای مثال، ممکن است پروژه ای داشته باشید که باید آن را در طی سه هفته انجام دهید. در طی این جعبه ی زمانی سه هفته ای، ممکن است به این نتیجه برسید که اگر روزی 2 ساعت به این کار اختصاص دهید، نتایجی پر بهره بدست خواهید آورد.

جعبه های زمانی با اندازه مناسب بیشتر بستگی به کاری دارد که در مرحله ی 1 انجام دادید. ممکن است بسته به خواسته شما مبنی بر اینکه بخواهید سرعت خود را افزایش دهید یا در بدست آوردن نتایج پیشرفت کنید یا در حل یک مسئله پیشرفتی داشته باشید، نیاز داشته باشید که جعبه ی زمانی را بزرگ تر یا کوچک تر کنید.

قدم 4. کار های مد نظر را در جعبه ی زمانی ایجاد شده انجام دهید.

کار های خود را در داخل جعبه زمانی مشخص شده انجام دهید و زمانی که وقت تان تمام شد دست از کار بکشید. ممکن است که این کار در ابتدا مشکل باشد چون احتمالا به انجام کار عادت کرده اید و به قول معروف روی غلطک افتاده اید. همچنین این کار می تواند برای کسانی که عادت دارند که تا به هدف خود نرسیدند دست از کار نکشند هم سخت باشد. چیزی که در این مرحله یاد می گیرید این است که چگونه کاملا متمرکز بر روی کار خود باشید، چگونه از زمان به عنوان سرمایه ای محدود استفاده کنید، و چگونه نتایج و کار های خود را تنظیم کنید. همچنین در این بخش اثر بخش کردن جعبه بندی زمانی را برای خود تمرین می کنید.

از جعبه بندی زمانی به عنوان خط مبنایی برای برآورد نتایج استفاده کنید. بزرگترین اشتباه این است که به خودتان برای رسیدن به نتیجه ای خاص یک ساعت وقت داده و در عوض دو ساعت از وقت خود را صرف آن کار کنید و در انتها از کاری که در یک ساعت اول انجام داده اید راضی باشید. به جای اینکار، در یک ساعت هر مقدار که می توانید کارتان را انجام دهید، بعد بررسی کنید و ببینید که آیا نیاز به جعبه ی زمانی بزرگتری دارید یا اینکه باید روش خود را عوض کنید.

قدم 5. برآور کرده و خود را سازگار کنید.

اگر به نتیجه نمی رسید، روش خود را عوض کنید. استفاده از جعبه بندی زمانی یکی از موثر ترین راه های تجربه کردن تکنیک ها و روش های متفاوت و پیدا کردن موثر ترین آن هاست.

 

با آروزی موفقیتبرچسب ها : جعبه بندی زمان , time boxing , timeboxing , مدیریت زمان , برنامه ریزی ,
دسته بندی : آموزش های مفید , مشاوره ,
 

آخرین مطالب

» خوش بین باشیم ( پنجشنبه 9 خرداد 1398 )
» تکنیک حل مسئله SCAMPER ( یکشنبه 16 اردیبهشت 1397 )
» با ما همراه باشید ... ( یکشنبه 9 اردیبهشت 1397 )
» آزمایشگاه ( پنجشنبه 10 اسفند 1396 )
» برف بازی ( پنجشنبه 26 بهمن 1396 )
» هرم یادگیری ( شنبه 16 دی 1396 )
» شش دغدغه افراد باهوش ( شنبه 2 دی 1396 )
» جبران کمبود خواب ( شنبه 25 آذر 1396 )
» مراسم روز بزرگداشت حافظ ( شنبه 22 مهر 1396 )
» 12 نکته برای بالا نگه داشتن سطح انرژی ( پنجشنبه 13 مهر 1396 )
» هر هفته، سال نو مبارک !!! ( چهارشنبه 8 شهریور 1396 )
» تله ی ذهنی نسبیت ( دوشنبه 6 شهریور 1396 )
» لیست 100 تایی ( دوشنبه 30 مرداد 1396 )
» عادت "چرا؟" ( دوشنبه 23 مرداد 1396 )
» استراتژی های کاربردی در استفاده از جعبه ی زمان (قسمت دوم) ( یکشنبه 22 مرداد 1396 )
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات