روش "موضوع روز"

نویسنده : مجتبی مسعودی | تاریخ : 11:26 ق.ظ - سه شنبه 12 بهمن 1395

با روش Topics du Jour (موضوع روز) با صرف کمتر از ده دقیقه در روز به زندگی خود جهت بدهید

روش Topics du Jour تکنیک گزارش نویسی قدرتمندی است که می توانید تنها با صرف زمانی بین 5 تا 10 دقیقه در روز، از آن برای مرور، برنامه نویسی و هدف مند کردن زندگی خود استفاده کنید. این روش اینگونه است:


صفحه ای را از 1 تا 30 شماره گذاری کنید. در هر خط یک جنبه از زندگی خود را که می خواهید تحت نظر بگیرید را بنویسید. بعد در هر روز از ماه، به موضوع مربوط به آن روز (با توجه به شماره های نوشته شده) نگاه کنید و یک یا دو پاراگراف در مورد آن موضوع بنویسید.

ممکن است برنامه های خود را بنویسید، یا شاید در مورد مشکل خاصی که در حال حاضر با آن سر می کنید. یا حتی ممکن است حرف های بیهوده و نامفهوم بنویسید – مهم نیست. مهم این است که در آن چند دقیقه ی کوتاه در روز توجه خود را به طور ویژه به موضوعاتی اختصاص می دهید که در زندگیتان اهمیت دارد. این چیزی است که این تکنیک را دوست داشتنی کرده است: این روشی است سریع، حسی و بالاتر از همه شما را عادت می دهد هر روز با چیز هایی که در زندگیتان اهمیت دارند ارتباط برقرار کنید.

چند نمونه از موضوعاتی که می توانید در موردشان بنویسید:

·         شغل

·         خانواده

·         دوستان

·         سلامتی

·         درآمد

·         حالت روحی

·         درس

·         تفریح

·         سن و سال

·         زندگی اجتماعی

در نظر داشته باشید که نیازی نیست که موضوعات محدود به افکار مربوط به "زمینه های زندگی" باشند. برای مثال می توانید کلیاتی مانند "موفقیت"، "رویا ها"، "اهداف"، "ناامیدی ها"، "تعویق انداختن ها" یا هر چیز دیگری که فکر می کنید مرور مجدد آن می تواند جالب باشد.

نکته ای در مورد تعداد موضوعات: اگر منصف باشیم نیازی نیست که موضوعات را حتما 30 عدد در نظر بگیرید: تنها لزومی که وجود دارد این است که برنامه ای منظم برای تکرار این چرخه ی مرور برای خود در نظر بگیرید، مهم نیست که چه تعداد باشد. برای مثال می توانید 10 موضوع برای خود تعیین کنید و در طی هر دو هفته آن ها را مرور کنید و آخر هفته ها را استراحت کنید.

3 مزیت برتر روش "موضوع روز"

1.      تمامی زمینه های زندگی خود را لمس می کنید

معمولا نیازی به ابزار های پیچیده برای فهمیدن اینکه چگونه زندگی خود را ارتقا بدهیم نداریم. تنها چیزی که نیاز داریم این است که به خود عادت دهیم با خود درون مان ارتباط برقرار کنیم و به آن گوش دهیم. با این حال این کار به این سادگی ها که در ابتدا به نظر می رسد نیست، چون ما تمایل داریم فقط به یک یا دو جنبه ی مهم زندگی خود بچسبیم و فقط به آن ها فکر کنیم.

این دقیقا همان چیزی است که روش "موضوع روز" می تواند در آن به ما کمک کند: این روش به قالبی است که می توانیم از آن برای ارتباط منظم با خود و تمرکز قاعده مند بر روی هر یک از جنبه های مهم زندگی خود استفاده کنیم.

2.      بلافاصله انگیزه برای عمل پیدا می کنید

روبرو شدن با جنبه های مختلف زندگی به صورت روزانه کاری شجاعانه است. مواجه شدن با مشکلاتی که از دیر باز بوده اند می تواند کاری ترسناک باشد. عادت به غلبه ی مکرر بر مقاومت روبرو شدن با مشکلات به شما حس آنی قدرت و کنترل می دهد.

حتی از آن مهمتر این واقعیت است که، با مواجه شدن خود آگاه با مشکلات، می توانید در واقعیت کاری در رابطه با آن ها انجام دهید.

و در اینجا یک پیشنهاد، که تنها "قانون" در جلسات "موضوع روز" است: زمانی که کارتان تمام شد، به چیز هایی که نوشته اید نگاهی بیندازید و حداقل یک راه کار که می توانید برای پیشرفت در آن زمینه انجام دهید تعریف کنید. به کوچکترین قدم ممکنی که می توانید بردارید فکر کنید، اگر ممکن است، حتی نیازی نیست که آن را بنویسید: بلافاصله آن را انجام دهید! شاید یک تماس تلفنی؛ شاید حتی مرتب کردن میزتان یا پاک کردن یک فایل قدیمی در کامپیوتر باشد. اثر انگیزشی عمل آنی هر چه قدر هم که کار کوچکی باشد، همیشه شگفت آور است.

3.      الگو ها را کشف می کنید

بر خلاف گزارش نویسی ها و خاطره نویسی های معمولی، که معمولا طولانی و منحرف کننده اند، نوشته های "موضوع روز" معمولا کوتاه و روراست و خلاصه هستند که آن ها را برای مرور در زمان های دیگر بسیار مناسب می کند.

برای مثال می توانید چند خط برای یک موضوع خاص بنویسید و در یک دور همه آن ها را بخوانید. با انجام این کار، می توانید افکار جدیدی در رابطه با پیشرفت در آن زمینه بدست آورید، و همچنین الگو های فکری تکرار شونده و دغدغه های نهان خود را کشف کنید.

راه جذاب دیگری که می توانید برای مرور نوشته های خود انجام دهید، خواندن نوشته ها برای همه موضوعات برای دوره ی خاصی از زندگیتان است. این گونه می توانید رابطه ی بین جنبه های مختلف زندگی خود را پیدا کنید (مانند اینکه چگونه یک بخش بر روی بخشی دیگر اثر دارد).

این روش را امتحان کنید

شاید بار ها و بار ها مزیت یادداشت برداری و گزارش نویسی و برنامه ریزی و ... را شنیده باشید. اما همیشه به آن فکر کرده اید و هیچ وقت در زندگی از آن استفاده نکرده اید، و به این فکر افتاده اید که این کار وقت و حوصله زیادی از شما میگیرد. با تکنیک "موضوع روز" بیشتر از 10 دقیقه در روز وقت شما گرفته نخواهد شد (می توانید برای این کار ساعت مشخصی در روز به آن اختصاص دهید). به شما قول می دهم که با این کار حتی باعث صرفه جویی در زمان نیز خواهید کرد، چون دیگر وقت خود را صرف پیدا کردن هدف و برنامه ریز های مکرر و پر اشکال نخواهید کرد و نگران عواقب ناگوار عمل نکردن به آن ها نخواهید بود.
برچسب ها : موضوع روز , برنامه ریزی , topics du jour , مدیریت زمان ,
دسته بندی : آموزش های مفید , مشاوره ,
 

آخرین مطالب

» خوش بین باشیم ( پنجشنبه 9 خرداد 1398 )
» تکنیک حل مسئله SCAMPER ( یکشنبه 16 اردیبهشت 1397 )
» با ما همراه باشید ... ( یکشنبه 9 اردیبهشت 1397 )
» آزمایشگاه ( پنجشنبه 10 اسفند 1396 )
» برف بازی ( پنجشنبه 26 بهمن 1396 )
» هرم یادگیری ( شنبه 16 دی 1396 )
» شش دغدغه افراد باهوش ( شنبه 2 دی 1396 )
» جبران کمبود خواب ( شنبه 25 آذر 1396 )
» مراسم روز بزرگداشت حافظ ( شنبه 22 مهر 1396 )
» 12 نکته برای بالا نگه داشتن سطح انرژی ( پنجشنبه 13 مهر 1396 )
» هر هفته، سال نو مبارک !!! ( چهارشنبه 8 شهریور 1396 )
» تله ی ذهنی نسبیت ( دوشنبه 6 شهریور 1396 )
» لیست 100 تایی ( دوشنبه 30 مرداد 1396 )
» عادت "چرا؟" ( دوشنبه 23 مرداد 1396 )
» استراتژی های کاربردی در استفاده از جعبه ی زمان (قسمت دوم) ( یکشنبه 22 مرداد 1396 )
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic