ده نکته و راهنمایی برای یادگیری زبان خارجی

نویسنده : مجتبی مسعودی | تاریخ : 12:59 ب.ظ - دوشنبه 11 بهمن 1395

ده نکته و راهنمایی برای یادگیری زبان خارجی

افراد بسیاری هستند که به چندین زبان خارجی تسلط کامل دارند و چندین زبان دیگر را نیز متوجه می شوند. بعضی از این افراد درست مثل آفتاب پرستی که رنگ عوض می کند، مدام در حال تغییر زبان در حال استفاده خود هستند.

این کار ربطی به ژن زبان آموزی یا جادو و جنبل و ... ندارد. برای رسیدن به چنین جایگاهی باید به نکته توجه داشته باشید که اگر باورتان این باشد که هیچ وقت تبدیل به فردی دو یا چند زبانه نخواهید شد، نکات زیر را با دقت مرور کنید.


 1.      بدانید که چرا زبان یاد می گیرید

این ممکن است واضح به نظر برسد، اما اگر دلیل خوبی برای یادگیری یک زبان نداشته باشید، انگیزه ی شما در دراز مدت کم می شود. پز دادن با معلومات زبان جلوی کسانی که به آن زبان تسلط ندارند دلیل خوبی نیست. اما اگر بخواهید برای مثال یک فرد فرانسوی یا انگلیسی را با زبان خودش بشناسید کاملا مسئله ی دیگری است. فارغ از دلایلتان، زمانی که تصمیم به یادگیری یک زبان گرفتید، باید به خود قول دهید که :

"خیلی خوب، من می خواهم این زبان را یاد بگیرم پس تا حد توانم در راه یادگیری در این زبان، با این زبان و برای این زبان تلاش می کنم."

2.      یک شریک پیدا کنید

بسیاری از افراد چند زبانه از دوران کودکی با خواهر یا برادر خود بر سر یادگیری زبان رقابت داشتند. شما هم می توانید همین کار را بکنید.

حتی اگر هم نتوانید برادر یا خواهر خود را وارد این رقابت کنید، هر نوع شریکی می تواند به هر دوی شما در پیشرفت و تلاش بیشتر و پایداری در یادگیری کمک کند.

این راهی بسیار خوب برای انجام این کار است. کسی هست که می توانید با او صحبت کنید، و این همان ایده ی پشت یادگیری زبان است.

3.      با خودتان حرف بزنید

وقتی که هیچ کس را برای صحبت کردن پیدا نکردید، هیچ اشکالی ندارد که با خودتان حرف بزنید.

ممکن است این کار بسیار عجیب به نظر برسد، اما در واقع با خود صحبت کردن در زبانی دیگر برای مواقعی که موقعیت استفاده از آن زبان موجود نیست راهی بسیار عالی برای تمرین است.

این کار می تواند کلمات و عبارات جدید را در ذهن شما تازه نگه دارد و اعتماد به نفس شما را برای زمانی که می خواهید برای صحبت کردن از آن زبان استفاده کنید بالا نگه دارد.

4.      یادگیری خود را مرتبط نگه دارید

اگر صحبت کردن را از ابتدا هدف خود قرار بدهید، احتمال سر در گم شدن در کتاب های آموزشی مختلف کم می شود. حرف زدن با دیگران فرایند یادگیری را به شما مرتبط می کند.

شما زبان را یاد می گیرید که از آن استفاده کنید. قرار نیست زبان را یا بگیرید که با خودتان حرف بزنید. قسمت خلاقانه این است که شما قادر به استفاده از زبان در موقعیت هایی مفید، عمومی و روزمره باشید – که می تواند به صورت نوشتن شعر، حرف زدن معمولی با مردم، استفاده از زبان وقتی به خارج از کشور می روید و ... باشد. لازم نیست که حتما به خارج از کشور بروید. می توانید به رستورانی فرانسوی بروید و به فرانسوی سفارش غذا دهید.

5.      با زبان تفریح کنید

استفاده از زبان جدید به هر روشی، کاری خلاقانه است. به راهی مفرح برای تمرین زبان جدید فکر کنید: گفتگوی رادیویی با یکی از دوستان، نوشتن یک مجله ی مصور، نوشتن یک شعر، یا حرف زدن با هر که توانستید. اگر با زبان جدید خود تفریح نمی کنید احتمال آن می رود که مرحله ی چهار را درست انجام نداده اید.

6.      مثل یک بچه رفتار کنید

این بدین معنی نیست که هر چیزی که دستتان آمد به اطراف پرت کنید یا وقتی غذا می خورید سر و کله ی خود را کثیف کنید بلکه باید در یادگیری مثل بچه ها رفتار کنید. این که کودکان ذاتا یادگیری بهتری نسبت به بزرگسالان دارند کم کم دارد تبدیل به یک افسانه می شود. تحقیقات جدید نتوانستند ارتباط مستقیمی بین سن و قابلیت یادگیری پیدا کنند. کلید یادگیری سریع مثل کودکان می تواند به سادگی رفتار مثل کودکان باشد: برای مثال خود آگاهی کمتر، تمایل به بازی کردن در زبان جدید و تمایل به انجام اشتباه.

انسان ها با اشتباه کردن یاد می گیرند. در کودکی، از ما انتظار می رود که اشتباه کنیم، اما در سنین بزرگسالی اشتباه ممنوع است. به این فکر کنید که احتمال اینکه یک فرد بزرگسال بگوید "نمی توانم" تا اینکه بگوید "بلد نیستم" چقدر بیشتر است. دیده شدن اشتباهات ما (یا حتی سر و کله زدن با آن ها) از نظر اجتماعی یک تابو است ولی کودکان از این امر مستثنی هستند. وقتی نوبت به یادگیری زبان می رسد، اقرار به اینکه خیلی از چیز ها را نمی دانید (و راحت بودن با این قضیه) کلید رشد و آزادی است. از محدودیت های بزرگسالی خود رها شوید.

7.      از منطقه ی امن خود خارج شوید

تمایل به اشتباه کردن یعنی اینکه آماده شوید که خود را در شرایطی قرار دهید که ممکن است ناخوشایند باشند. این می تواند ترسناک باشد، اما تنها راهی است که می توان با آن پیشرفت کرد. مهم نیست که چقدر یاد گرفته اید، هیچ وقت فرصت صحبت کردن با آن زبان را بدون انجام این ریسک بدست نخواهید آورد: با غریبه ها با این زبان صحبت کنید، آدرس بپرسید، غذا سفارش دهید، سعی کنید یک جوک تعریف کنید. هر چه بیشتر این کار را انجام دهید، منطقه ی امن شما بیشتر گسترش می یابد و شما در چنین شرایطی راحت تر عمل می کنید.

در ابتدا به یک سری مشکلات برخورد می کنید: شاید تلفظ کلمات، شاید گرامر، شاید جمله بندی، یا شاید حتی متوجه حرف های طرف مقابل نشوید. اما مهم ترین چیز این است که همواره این احساس را گسترش دهید. هر صحبت کننده ی بومی نسبت به زبان خودش احساس خاصی دارد و این چیزی است که باعث می شود او صحبت کننده ای بومی شود – قابلیت اینکه زبان را از آن خود کنید.

8.      گوش کنید

باید قبل از یادگرفتن صحبت کردن، گوش کردن را یاد بگیرید. هر زبانی در ابتدا عجیب به گوش می رسد، اما هر چه خود را در معرض آن زبان قرار دهید، آن زبان به گوشتان آشنا تر می شود، و صحبت کردن با آن زبان راحت تر می شود.

همه ی ما قابلیت این را داریم که هر کلمه ای را تلفظ کنیم اما به این کار عادت نداریم. برای مثال تلفظ "R" یا همان صدای "ر" در فارسی و انگلیسی بسیار متفاوت است. بهترین راه یادگیری این تفاوت گوش کردن مداوم و تصور کردن روش صحیح تلفظ است. چون برای هر صدا قسمت خاصی از دهان یا حلق مورد استفاده قرار می گیرد تا آن صدا تولید شود.

9.      حرف زدن دیگران را تماشا کنید

زبان های مختلف کاردبر مختلفی از زبان، لب و گلوی شما را می طلبند. تلفظ به همان اندازه که ذهنی است، فیزیکی نیز هست.

یک راه – که ممکن است عجیب به نظر برسد – این است که به دیگران در حین گفتن کلماتی که ممکن است از آن صدا در تلفظ آن استفاده شود نگاه کنیم، و بعد سعی کنیم که آن صدا را تا حد توان تقلید کنیم. باور کنید، ممکن است در ابتدا سخت باشد اما شما می توانید. این کار در واقع چیزی است که به سادگی انجام می شود فقط نیاز به تمرین دارد.

اگر دیدن و تقلید صدای یک صحبت کننده ی بومی برای شما ممکن نیست، تماشای فیلم و سریال خارجی جایگزین بسیار مناسبی است.

10.   غوطه ور شوید

خب آیا عزم خود را جزم کرده اید. چگونه ادامه دهیم؟ آیا راهی مناسب برای یادگیری هست؟ مهم نیست که از کدام ابزار یاد گیری استفاده می کنید، مهم این است که زبان جدید را هر روز تمرین کنید.

پیشنهاد می شود که از همان ابتدا به دنبال یادگیری هر چه بیشتر باشید. پس اگر چیز جدیدی یاد گرفتید سراغ آن بروید و سعی کنید در طول روز از آن استفاده کنید. با چیز های جدیدی که یاد گرفتید فکر کنید، بنویسید، حتی با خودتان صحبت کنید. چیزی را که یاد گرفتید وارد عمل کنید – چه در نوشتن یک پیام باشد، یا صحبت کردن با خود، یا گوش کردن به موسیقی یا رادیو. خودتان را با زبان جدید محاصره کنید، خود را در آن غوطه ور و غرق کنید، این بسیار مهم است.

به یاد داشته باشید که بهترین نتیجه ی ممکن از صحبت کردن یک زبان این است که افرادی باشند که در مقابل با شما هم صحبت کنند. قادر بودن به برقراری یک مکالمه ی ساده به خودی خود پاداشی بزرگ است. رسیدن به چنین اهدافی در دسترسی با انگیزه ماندن و پایداری در تمرین را راحت تر می سازد. و نگران نباشید، دیگران از اینکه زبان آن ها را به خوبی صحبت نمی کنید ناراحت نمی شوند. اگر با این مقدمه شروع کنید که "من در حال یادگیری هستم و می خواهم تمرین کنم ..." اکثر مردم با صبر و اشتیاق و شادمانی به شما گوش می دهند.

 

با امید اینکه این مطالب بتواند به شما کمک کند.
برچسب ها : زبان , یادگیری , language , یادگیری زبان خارجی ,
دسته بندی : آموزش های مفید , مشاوره ,
 

آخرین مطالب

» خوش بین باشیم ( پنجشنبه 9 خرداد 1398 )
» تکنیک حل مسئله SCAMPER ( یکشنبه 16 اردیبهشت 1397 )
» با ما همراه باشید ... ( یکشنبه 9 اردیبهشت 1397 )
» آزمایشگاه ( پنجشنبه 10 اسفند 1396 )
» برف بازی ( پنجشنبه 26 بهمن 1396 )
» هرم یادگیری ( شنبه 16 دی 1396 )
» شش دغدغه افراد باهوش ( شنبه 2 دی 1396 )
» جبران کمبود خواب ( شنبه 25 آذر 1396 )
» مراسم روز بزرگداشت حافظ ( شنبه 22 مهر 1396 )
» 12 نکته برای بالا نگه داشتن سطح انرژی ( پنجشنبه 13 مهر 1396 )
» هر هفته، سال نو مبارک !!! ( چهارشنبه 8 شهریور 1396 )
» تله ی ذهنی نسبیت ( دوشنبه 6 شهریور 1396 )
» لیست 100 تایی ( دوشنبه 30 مرداد 1396 )
» عادت "چرا؟" ( دوشنبه 23 مرداد 1396 )
» استراتژی های کاربردی در استفاده از جعبه ی زمان (قسمت دوم) ( یکشنبه 22 مرداد 1396 )
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic