کاخ حافظه

نویسنده : مجتبی مسعودی | تاریخ : 10:43 ق.ظ - پنجشنبه 7 بهمن 1395


با تکنیک کاخ حافظه، حافظه ای بی نقص داشته باشید

کاخ حافظه یکی از قویترین تکنیک های تقویت حافظه می باشد. نه تنها موثر است بلکه استفاده از آن بسیار لذت بخش است – و یادگیری آن اصلا سخت نیست.

کاخ حافظه از زمان روم باستان استفاده می شده، و بسیاری از اعجوبه های حافظه از همین روش استفاده می کنند مثل قهرمان حافظه، دومینیک اوبراین، که از این روش برای حفظ کردن 54 دست کامل ورق (یعنی 2808 ورق) به ترتیب در حالی که هر ورق را تنها یک بار دیده بود استفاده کرد.

شاید خیلی از ما مثل او نیازمند چنین حافظه ای نباشیم ولی به هر حال استفاده از این روش در بسیاری از فعالیت ها موثر است، مانند یادگیری یک زبان خارجی، به خاطر سپردن ارائه ای که می خواهید انجام دهید، آمادگی برای امتحانات و بسیاری از فعالیت های دیگر – حتی اگر تنها چیزی که می خواهید تقویت ذهن شما باشد.


کاخ حافظه

روش کاخ حافظه مبتنی بر این امر که "توانایی ما در خاطر سپردن مکان هایی که می شناسیم بسیار خوب است" می باشد. یک "کاخ حافظه" نمادی برای هر مکانی است که آن را به خوبی می شناسیم می توانیم تصویر آن را به راحتی در ذهن خود ایجاد کنیم. این می تواند خانه شما، یا حتی راهی که برای رفتن به سر کار یا مدرسه از آن استفاده می کنید و یا حتی مکانی خیالی باشد. این مکان آشنا راهنمای شما برای ذخیره و بازیابی هر نوع اطلاعاتی است. حال ببینیم که این روش چگونه کار می کند.

5 گام استفاده از روش کاخ حافظه

1.      مکان خود را انتخاب کنید

در ابتدا، باید مکانی که با آن آشنایی بسیار دارید را انتخاب کنید. اثر بخشی این روش وابسته به توانایی شما در دیدن و گشت و گذار ذهنی  آسان در آن مکان است. باید این توانایی را داشته باشید که هر موقع که خواستید فقط با استفاده از چشم ذهن خود "آنجا باشید" .

برای مثال اولین انتخاب خوب می تواند خانه شما باشد. به یاد داشته باشید که هر چه بتوانید جزییات آن مکان را زنده تر  تجسم کنید، به خاطر سپردن شما موثر تر خواهد بود.

همچنین، سعی کنید که مسیری مشخص در کاخ خود ایجاد کنید نه صحنه ای ثابت. پس به جای اینکه تنها خانه ی خود را تصور کنید، در ذهن خود مسیری برای راه رفتن را ایجاد کنید. این باعث قدرتمند تر شدن این روش می شود، چون در این صورت می توانید چیز های مختلف را در ترتیبی خاص به یاد آورید، همانطور که در گام بعدی خواهیم دید.

در ادامه چند پیشنهاد که می تواند به عنوان کاخ حافظه انتخاب شود بیان می شود.

·         خیابان های آشنا در شهر و محله ی شما. می توانید مسیر رفتن به کار یا مدرسه یا هر خیابان دیگری که با آن آشنا هستید را انتخاب کنید.

·         مدرسه ی فعلی یا قبلی. می توانید مسیر رفتن به سر کلاس یا کتابخانه یا هر جای دیگری که مسیر آن در ذهن شما موجود است را انتخاب کنید.

·         محل کار. مسیر های مختلفی مثل بلند شدن از پشت میز رفتن به سمت آبخوری یا هر مسیر دیگری

·         منظره. تصور کنید در حال قدم زدن در پارک محل هستید.

 

2.      لیست مشخصه های قابل تشخیص

حال باید به مشخصه های خاص موجود در آن مکانی که انتخاب کردید توجه کنید. اگر مسیری در خانه ی خودتان انتخاب کردید، برای مثال اولین چیز مورد توجه احتمالا در ورودی است.

حال به طور ذهنی وارد کاخ شده و قدم بزنید. وقتی که از در وارد شدید، در اتاق اول چه چیزی قرار دارد؟

اتاق را قاعده مند بررسی کنید (می توانید یک عملکرد استاندارد برای خود تعریف کنید مثلا همیشه از چپ به راست نگاه کنید یا ...). مشخصه ی بعدی که چشم شما را درگیر می کند چیست؟ می تواند میز ناهار خوری وسط اتاق یا حتی قاب عکس روی دیوار باشد.

به یادداشت برداری ذهنی از لیست مشخصه های موجود ادامه دهید. هر کدام از اینها "جایگاه حافظه" ای است که بعدا برای ذخیره اطلاعات از آن استفاده خواهید کرد.

3.      کاخ را در ذهن خود حک کنید

برای اینکه این روش کار کند، مهم ترین چیز این است که مکان یا مسیر را 100% در ذهن خود ایجاد کرده باشید. هر کاری که لازم می دانید انجام دهید تا آن را به خاطر بسپارید. اگر حافظه ی تصویری شما قوی باشد احتمالا با این کار مشکلی ندارید. در غیر اینصورت چند راهنمایی برای شما داریم.

·         به صورت فیزیکی در آن مکان قدم بزنید و مشخصه های قابل تشخیص را به محض دیدن بلند بلند تکرار بگویید.

·         مشخصه های انتخاب شده را بر روی یک کاغذ بنویسید و بعد به صورت ذهنی از کنار آن ها رد شده و اسمشان را بلند بگویید.

·         همیشه از یک زاویه ی خاص به آن ها نگاه کنید.

·         به یاد داشته باشید که تصویر سازی ذهنی یک مهارت است. اگر هنوز در آن مشکل دارید ممکن است بخواهید مهارت های تصویری سازی ذهن خود را تقویت کنید.

·         زمانی که فکر می کنید تجسم مکان تمام است، یک بار دیگر به طور ذهنی وارد مکان شوید. خیلی مهم است که مسیر خود را در کاخ حافظه "مجددا یاد بگیرید".

وقتی که مطمئن شدید که مسیر در ذهن شما حک شده است شما آماده اید. حال کاخ شما آماده است، و می توانید از آن چندین و چند بار برای حفظ کردن هر چیزی که می خواهید استفاده کنید.

4.      ارتباط برقرار کنید

حال که مدیر کاخ خود شده اید، وقت استفاده درست از آن است.

مانند بسیاری از سیستم های تقویت حافظه، تکنیک کاخ حافظه با استفاده از ارتباط سازی تصویری کار می کند. راهکار آن ساده است: تصویری شناخته شده را انتخاب می کنید – که به آن اصطلاحا گیره ی حافظه (Memory Peg) می گویند – و آن را با چیزی که می خواهید به خاطر بسپارید ترکیب می کنید. برای ما، هر گیره ی حافظه مشخصه ای قابل تشخیص از کاخ حافظه مان است.

تکنیک گیره گذاری حافظه (Memory pegging) همان چیزی است که در اینجا بحث شد، پس اگر آن را مطالعه نکردید پیشنهاد می شود همین الان این کار را انجام دهید.

همان طور که در آن مطلب توضیح داده شد، "راهی درست" برای برقراری ارتباط تصویری وجود دارد :

تصویر را دیوانه وار، مسخره، توهین آمیز، خارق العاده، متحرک، دور از عقل و ... بسازید – به هر حال این ها چیز هایی است که در حافظه می مانند، مگر نه؟ صحنه را به گونه ای خاص بسازید که امکان اتفاق آن در دنیای واقعی وجود نداشته باشد. تنها قانون این است: اگر تصویر کسل کننده باشد، اشتباه است.

هر چند که می توانیم از این تکنیک برای حفظ کردن اطلاعات بسیار زیادی استفاده کنیم ولی در ابتدا بگذارید از چیزی ساده شروع کنیم: از کاخ حافظه ی "خانه" خود برای حفظ کردن لیست خرید استفاده می کنیم. فرض کنید اولین گزینه "سوسیس" باشد:

به صورت ذهنی خود را به کاخ حافظه منتقل کنید. اولین چیزی که در ذهن خود می بینید در ورودی است. حال، در وضعیت مضحک، "سوسیس" را با دید در ورودی ترکیب کنید. مثلا، یک سوسیس سرخ شده بزرگ که زیر در خارج می شود و دستانش را به طرف پاهای شما می برد مثل زامبی های فیلم های درجه دو. حس "دست های سوسیس" را بر روی پاهای خود حس کنید. بوی سوسیس شیطانی سرخ شده را حس کنید. آیا این تصویر در ذهن شما نقش می بندد؟

حال در را باز کنید و به راه رفتن ادامه بدهید، درست در مسیری که قبلا مشخص کرده اید. به مشخصه ی بعدی نگاه کنید، و آن را با گزینه ی دوم لیست، "تخم مرغ" ترکیب کنید. مثلا اگر مشخصه ی دوم قاب عکسی از پرندگان باشد. دیگر تا اینجا می دانید که باید چه کاری انجام دهید. این فرایند همیشه به همین شکل است پس به صورت ذهنی تصاویر را با لوازم خانه ربط دهید تا اینکه دیگر هیچ موردی برای به حافظه سپردن وجود نداشته باشد.

5.      به کاخ خود سر بزنید

در اینجا دیگر کار به خاطر سپردن اشیا تمام شده است. اگر به این تکنیک آشنایی ندارید احتمالا باید کمی تمرین و تکرار در این مسیر انجام دهید و حداقل یک بار بتوایند در کاخ خود قدم بزنید.

اگر از یک نقطه شروع کنید و یک راه را همیشه طی کنید، موارد حفظ شده به محض نگاه به مشخصه ی انتخاب شده به ذهنتان می آیند. از اول راه به آخر آن بروید و به آن مشخصه ها توجه کنید و صحنه را در ذهن خود تکرار کنید. وقتی که به پایان راه رسیدید، برگردید و در مسیر مخالف راه بروید تا به ابتدای نقطه ی شروع برسید.

در آخر، همه ی این ها وابسته به تقویت مهارت های تصویر سازی شما بر می گردد. هر چه آرامش بیشتری داشته باشید، فرایند حفظ کردن برای شما راحت تر خواهد بود.

حرف آخر

چیزی که باعث می شود کاخ حافظه (و سایر روش های گیره گذاری) جذاب شود نه تنها تاثیر به شدت موثر آن، بلکه یادگیری و استفاده مفرح از آن است.

با کسب کمی تجربه، لیست هایی که با استفاده از کاخ حافظه به خاطر می سپارید تا چندین روز، هفته یا حتی بیشتر در ذهن شما تازه می ماند.

همچنین به خاطر داشته باشید که شما می توانید هر تعداد کاخی که خواستید ایجاد کنید، و آن ها می توانند به هر مقدار که خواستید ساده یا پیچیده و پر جزییات باشند. هر کدام از آن ها "بانک حافظه" ای هستند که آماده برای استفاده و کمک به شما در حفظ کردن هر چیزی در هر زمانی می باشند.

به جرات می توان گفت بر قراری ارتباط بین مکان های فیزیکی با مفاهیم ذهنی قوی ترین تکنیک ترکیب حافظه است. بسیاری دیگر از تکنیک های حافظه (که معمولا پیچیده تر از کاخ حافظه هستند) حداقل در بعضی بخش ها مبتنی بر مفهوم استفاده از مکان های فیزیکی به عنوان گیره های حافظه هستند.

برچسب ها : mind palace , کاخ حافظه , memory palace , memory peg , method of loci , تقویت حافظه , حافظه ,
دسته بندی : آموزش های مفید , تقویت حافظه ,
 

آخرین مطالب

» خوش بین باشیم ( پنجشنبه 9 خرداد 1398 )
» تکنیک حل مسئله SCAMPER ( یکشنبه 16 اردیبهشت 1397 )
» با ما همراه باشید ... ( یکشنبه 9 اردیبهشت 1397 )
» آزمایشگاه ( پنجشنبه 10 اسفند 1396 )
» برف بازی ( پنجشنبه 26 بهمن 1396 )
» هرم یادگیری ( شنبه 16 دی 1396 )
» شش دغدغه افراد باهوش ( شنبه 2 دی 1396 )
» جبران کمبود خواب ( شنبه 25 آذر 1396 )
» مراسم روز بزرگداشت حافظ ( شنبه 22 مهر 1396 )
» 12 نکته برای بالا نگه داشتن سطح انرژی ( پنجشنبه 13 مهر 1396 )
» هر هفته، سال نو مبارک !!! ( چهارشنبه 8 شهریور 1396 )
» تله ی ذهنی نسبیت ( دوشنبه 6 شهریور 1396 )
» لیست 100 تایی ( دوشنبه 30 مرداد 1396 )
» عادت "چرا؟" ( دوشنبه 23 مرداد 1396 )
» استراتژی های کاربردی در استفاده از جعبه ی زمان (قسمت دوم) ( یکشنبه 22 مرداد 1396 )
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic