گیره گذاری حافظه

نویسنده : مجتبی مسعودی | تاریخ : 12:39 ب.ظ - سه شنبه 5 بهمن 1395

گیره ذهن

حافظه ی خود را با صحبت کردن به زبان ذهن تقویت کنید

با صحبت کردن به زبان ذهن خود می توانید از ظرفیت کامل ذهن خود استفاده کرده و حافظه ای مثال زدنی به دست آورید. از آنچه که تصور می کنید راحت تر است – و البته بسیار مفرح.


ذهن شما به صورت عکس فکر می کند

در طول تکامل، مغز به طور شگفت آوری در سر کار داشتن با اطلاعات حسی اثر بخش می شود. این کار با تحلیل درست حواس پنج گانه است ذهن محیط اطراف را درک کرده و تصمیم گیری می کند.

در بین حواس انسان ها، بینایی پیچیده ترین و رشد یافته ترین حس شده است. به همین دلیل، مغز ما در ذخیره سازی و پردازش تصاویر به شدت موثر شده است؛ به ویژه در مورد اشیاء واقعی و قابل لمس. تلاش برای به خاطر سپردن نماد های انتزاعی، مثل کلمات چاپ شده روی کاغذ، بسیار غیر طبیعی و کم بازده است. کلمات واحد های برقراری ارتباط مفیدی هستند که توسط ما ایجاد شده اند، اما مغز های ما با استفاده از آن ها نمی توانند به خوبی اطلاعات را پردازش کنند.

تصویر برداری زبان واقعی ذهن است. تصاویر کلمات ذهن شما هستند، بلوک های ساختمانی زبان آن.

اگر بگویم که به یک "اسب" فکر کنید، چه چیزی در ذهن شما نقش می بندد؟ آیا حروف الف – سین – ب ؟ البته که نه: تصویر یک اسب – حتی می توانید رنگ آن را هم به من بگویید. مگر نه اینکه رویا ها همیشه به صورت تصاویر ظاهر می شوند؟ تصاویر راه برقراری ارتباط ذهن شما با دیگران است، و باید از این نهایت استفاده را ببریم.

فکر کردن تصویری و حافظه

برای نمایش کامل اثر شگفت انگیزی که تصاویر بر روی حافظه دارند، بیایید یک تکنیک حافظه ی بسیار ساده را یاد بگیریم به نام گیره گذاری حافظه (Memory pegging). اگر آن را نمی شناسید به شما اطمینان می دهم که حتما از آن خوشتان می آید. درست مثل تمامی تکنیک های حافظه، این روش بر مبنای فکر کردن به صورت عکس یا فکر کردن تصویری می باشد.

قبل از رفتن به سراغ تکنیک، بگذارید چالشی بسیار ساده را برایتان مطرح کنیم: یک لیست ده گانه ی خرید را حفظ کنید. به خودتان دو دقیقه زمان بدهید تا لیست را مرور کنید و بعد از آن دیگر به آن نگاه نکنید.

1.      سوسیس

2.      تخم مرغ

3.      نوشابه

4.      باتری

5.      آدامس

6.      شیر

7.      پاکت نامه

8.      اسفناج

9.      قهوه

10.   گوجه فرنگی

یادگیری کلمات ابتدایی ذهن

درست مثل زمانی که زبان جدیدی را یاد می گیرید، باید از یادگیری برخی کلمات ابتدایی آن زبان شروع کنیم. سراغ برخی از کلمات بسیار مفید می رویم: اعداد یک تا ده. با وارد کردن این اعداد به زبان تصویری خود، می توانیم از آنها برای حفظ کردن لیست خرید یا هر لیست دیگری که داریم استفاده کنیم.

راه های بسیار زیادی برای تبدیل یک عدد به یک عکس وجود دارد. راهی بسیار پر طرفدار استفاده از تصاویری که شبیه به اعداد هستند می باشد. با دور انداختن نماد های انتزاعی و جایگزینی آن با تصاویری زنده، متحرک و رنگی، تصاویر ذهنی بهتری برای کار کردن با ذهن خود داریم. چند تصویر پیشنهادی برای اعداد انگلیسی:

1.      شمع

2.      قو

3.      قلب

4.      قایق بادبانی

5.      قلاب

6.      چوب گلف

7.      صخره

8.      آدم برفی

9.      بادکنک با نخ

10.   بشقاب و چنگال

تصاویر زیر می تواند به شما کمک کند.

 اعداد

برای استفاده از تصاویر دیگر کاملا آزاد هستید. زمانی که درست کردن لیست شما کامل شد، برای آشنایی با آن زمان لازم را صرف کنید. این تصاویر گیره های شما خواهند بود و ، وقتی آن ها را یاد گرفتید، می توانید از آن ها استفاده ی مجدد کنید تا هر چیزی را که خواستید دوباره و دوباره به خاطر بسپارید.


متصل کردن تصاویر

حال که کلمات تصویری ابتدایی را درست کردیم، می توانیم کلمات جدید را با ارتباط سازی بین آن ها به خاطر بسپاریم. کاری که باید بکنیم این است که دو تصویر را با هم ترکیب کرده و تصویری جدید بسازیم. حال وقت استفاده از قوه ی تخیل رسیده است، چون تنها یک الزام برای تصویر جدید وجود دارد: تصویر باید شدیدا افراطی باشد!

تصویر را دیوانه وار، مسخره، توهین آمیز، خارق العاده، متحرک، دور از عقل و ... بسازید – به هر حال این ها چیز هایی است که در حافظه می مانند، مگر نه؟ صحنه را به گونه ای خاص بسازید که امکان اتفاق آن در دنیای واقعی وجود نداشته باشد. تنها قانون این است: اگر تصویر کسل کننده باشد، اشتباه است.

حال به سراغ مثال لیست خرید برویم. چگونه شماره "1" (شمع) را با گزینه ی اول لیست خرید (سوسیس) مرتبط سازیم؟

می توانیم با تصور کردن یک شمع بسیار بزرگ که در یک رستوران فست فود برای سرخ کردن سوسیس استفاده می شود شروع کنیم. سعی کنید تا این صحنه را در ذهن خود غنی سازی کنید: بر روی تکه های سوسیس تمرکز کنید و این تصویر را تا حد امکان واضح در نظر بگیرید. اگر از حس های دیگر بتوانید استفاده کنید که چه بهتر: سوسیس را بو کنید و صدای سرخ شدن آن را بشنوید. کمی حرکت و تصاویر عجیب و غریب را نیز اضافه کنید: پشت و رو شدن سوسیس ها، بالا و پایین پریدنشان، صدای جیغشان در حال سرخ شدن و کمک خواستن از دیگران!!! یادتان باشد گفتم این تصویر باید عجیب و غریب باشد.

یک بار دیگر این کار را انجام دهیم، حال شماره "2" (قو) و تخم مرغ.

یک قو در حال تخم گذاری خیلی واضح و تکراری است – به خودی خود کارساز نیست. این تصویر را در ذهن ایجاد کنید که قوی مادر در اتاق عمل در حال زایمان است و قو های دکتر در اطراف او هستند و حالا سه تخم مرغ وارد می شود. بچه ی سه قلو!!!

خیلی تصویر مضحکی است مگر نه؟ بدون شک. موثر است؟ باز هم بدون شک

تا اینجا، فکر پشت این کار ها را باید درک کرده باشید. در ابتدا، انجام این کار برای همه ی این گزینه ها ممکن است کار زیادی به نظر برسد، اما در واقع این گونه نیست. این بازی فکری سریعا به صورت اتوماتیک صورت می گیرد – و مفرح می شود.

زمانی که وقت یادآوری لیست می شود، کار زیادی برای انجام نیست: فرایند یادآوری کاملا خودکار است. چیزی شبیه به این اتفاق می افتد: از خود سوال می کنید که اولین اسم در لیست چیست: "شماره ی 1" و تصویر شمع سریعا در ذهن شما نقش می بندد. در کسری از ثانیه، به طور قطع، این تصویر ظاهر می شود: سوسیس ها در حال جیغ و داد و بالا و پایین پریدن هستند.

این روش در مقایسه با روش به خاطر سپردن معمولی چگونه است؟

حال زمان آن رسیده است که ببینیم در آزمون حافظه ی ما چگونه عمل کردید. بدون نگاه کردن به لیست اصلی، سعی کنید تمامی گزینه ها را به ترتیب بنویسید. یک امتیاز به ازای هر مورد درست به خود بدهید و یک امتیاز اضافه اگر کلمه ی مورد نظر را در جای خودش نوشته باشید.

امتیاز شما چگونه بود؟ میانگین امتیاز اغلب مردم 12 از 20 است. اگر یک هفته بعد از آن ها بپرسید (بدون اینکه از قبل به آن ها خبر داده باشید) نتیجه به میانگین نا امید کننده ی 5 سقوط می کند.

با استفاده از این روش گیره گذاری، نتایج خیره کننده اند: امتیاز معمول امتیاز بدون خطای 20 است – حتی اگر یک هفته بعد پرسیده شوند. و این تنها بعد از استفاده از این تکنیک برای اولین بار است.

تکنیک گیره گذاری حافظه تنها نمایشی کوچک از قدرت فکر کردن تصویری است. در واقع فکر کردن تصویری در پس بسیاری از تکنیک های تقویت ذهن مثل نقشه برداری ذهنی است و هسته ی اصالی بسیاری از تکنیک های حافظه ی پیشرفته است.


برچسب ها : گیره حافظه , mnemonic peg system , memory pegging , تقویت حافظه ,
دسته بندی : آموزش های مفید , مشاوره , تقویت حافظه ,
 

آخرین مطالب

» خوش بین باشیم ( پنجشنبه 9 خرداد 1398 )
» تکنیک حل مسئله SCAMPER ( یکشنبه 16 اردیبهشت 1397 )
» با ما همراه باشید ... ( یکشنبه 9 اردیبهشت 1397 )
» آزمایشگاه ( پنجشنبه 10 اسفند 1396 )
» برف بازی ( پنجشنبه 26 بهمن 1396 )
» هرم یادگیری ( شنبه 16 دی 1396 )
» شش دغدغه افراد باهوش ( شنبه 2 دی 1396 )
» جبران کمبود خواب ( شنبه 25 آذر 1396 )
» مراسم روز بزرگداشت حافظ ( شنبه 22 مهر 1396 )
» 12 نکته برای بالا نگه داشتن سطح انرژی ( پنجشنبه 13 مهر 1396 )
» هر هفته، سال نو مبارک !!! ( چهارشنبه 8 شهریور 1396 )
» تله ی ذهنی نسبیت ( دوشنبه 6 شهریور 1396 )
» لیست 100 تایی ( دوشنبه 30 مرداد 1396 )
» عادت "چرا؟" ( دوشنبه 23 مرداد 1396 )
» استراتژی های کاربردی در استفاده از جعبه ی زمان (قسمت دوم) ( یکشنبه 22 مرداد 1396 )
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic