لذت مطالعه

نویسنده : سیدفاضل کلانتری | تاریخ : 12:15 ب.ظ - سه شنبه 14 دی 1395

آیا می توان مطالعه را به تفریح تبدیل کرد؟

تفریح کلمه ای نسبی است. اگر شما از مرور کردن فرمول های جبر و فیزیک و ... به اندازه ی گشت و گذار با دوستان یا انجام بازی های ویدیویی یا هر تفریح دیگری لذت می برید پس تبریک به شما، چون شما دارای قابلیتی نایاب و جادویی هستید. اما اگر مانند اکثر مردم هستید، مطالعه اکثر اوقات کاری طاقت فرسا تلقی می شود، البته کاری طاقت فرسا و بسیار مهم که با انجام آن موفق و سربلند خواهید شد، اما به هر حال طاقت فرساست.

با این حال می توانید با بهبود عادات مطالعه خود این کار را لذت بخش تر کنید.

مطالعه ی لذت بخش


 ·         زمان خود را مدیریت کنید

مدیریت زمان کلید سری موفقیت در ... همه چیز است. تنها کاری که باید کرد این است که یک تقویم و برنامه ی درسی هفتگی خود را روبروی خود قرار داده و تمامی کار هایی را که باید انجام دهید و زمان مورد نیاز برای انجام آن ها را لحاظ کنید: پروژه ها، امتحانات، تکالیف، تمرینات، کار های روز مره، تفریحات، قرار های ملاقات و هر چیز دیگری. کار زیادی می خواهد ولی بعد از آن می توانید نگاهی کلی به برنامه ی خود بیندازید و زمان مورد نظر برای انجام تکالیف یا آماده شدن برای امتحانات پیش روی خود را بررسی کنید. اگر تا به حال برای یک امتحان، تکلیف، یا حتی یک گردش تفریحی وقت کم آوردید، با خودتان عهد کنید که با استفاده از این روش دیگر چنین اتفاقی نیفتد.

·         حالت روحی و روانی مناسبی را ایجاد کنید با ...

... محیطی مناسب برای مطالعه. در ابتدا، مکانی معین و مختص مطالعه برای خود انتخاب کنید. و منظور مکانی منحصر به فرد و اختصاصی است مثل: صندلی متفاوت، گوشه ای از یک فرش، حتی نشستن لب تخت یا حتی سر تخت! مکان شما می تواند در اتاق خواب یا شاید کتابخانه باشد به هر حال هر مکانی که هست، به خودتان عادت دهید که آن مکان را مکانی مقدس و حریمی برای مطالعه ی خود تصور کنید، که زمانی که وارد آن مکان می شوید تبدیل به یک ماشین مطالعه شوید. اگر برای مطالعه نیاز به سکوت مطلق دارید یا نیاز به موسیقی با صدای بسیار بلند دارید، یا دوست دارید روی تخت خود دراز بکشید یا حتی در گوشه ای روی زمین بنشینید، روالی برای مطالعه ی خود ایجاد کنید تا به شما کمک کند تمرکز کنید. راهنمایی: تاثیر مثبت محیطی تمیز و به هم نریخته بر روی افزایش بهره وری مطالعه ثابت شده است، و جالب است بدانید صداهای موجود در بازی های ویدیویی برای کمک به تمرکز مهندسی شده اند، و در مورد تمرکز، تلفن همراه خود را خاموش کنید! و حال که دست به کار شده اید دسترسی خود به اینترنت را محدود کنید، یا حداقل سایت های وقت گیر که حواس شما را پرت می کنند را بلاک کنید.

·         مطالعه را تبدیل به بازی کنید

آیا از یک مسابقه لذت می برید؟ سعی کنید با خودتان مسابقه بدهید و ببینید با چه سرعتی می توانید فلش کارت های خود را بدون غلط مرور کنید. ببینید آیا می توانید سرعت خواندن خود را به تعداد مشخصی صفحه در پنج دقیقه برسانید. یا حتی سعی کنید با دوستان خود گروه مطالعه ای تشکیل دهید و با یک دیگر بر سر اینکه چه کسی بیشترین پاسخ درست را در امتحان یا تمرینی از یک درس خاص (مثل حساب دیفرانسیل) می دهد مسابقه دهید.

·         به خودتان استراحت دهید

در آن زمان یک یا دو ساعت (یا حتی بیشتر) مطالعه ای که برای خودتان تعیین کردید (البته با استفاده از روشی که گفته شد) حتما به خودتان زمان های استراحت کوتاه و کافی در نظر بگیرید. یک زمان سنج (تایمر) را تنظیم کنید حتی بر روی یک زمان کوتاه مثل 25 دقیقه و در آن زمان با خودتان عهد کنید که با شدت زیاد مشغول درس خواندن شوید. زمانی که صدای تایمر بلند شد شما نیز از جای خود بلند شده و به استراحت مشغول شوید مثل نوشیدن آب، دراز کشیدن، ورزش کردن، خمیازه کشیدن! و ... بعد دوباره تایمر خود را تنظیم کنید و به سوی مطالعه بازگردید. در حین استراحت می توانید به خود ...

·         به خودتان جایزه دهید

خوردنی های خوشمزه و شیرین معمول در ذهن ما به صورت "جایزه" به نظر می رسند، و این حقه می تواند برای مطالعه نیز کاربردی باشد، اما این کار هم که بعد از هر 25 دقیقه (یا بیشتر) مطالعه یک بسته چیپس یا پفک بخورید شاید کار جالب و مفیدی نباشد. جایزه ها می توانند به سادگی اینکه به خود به مدت 15 دقیقه اجازه دهید در سایت های مختلف اینترنتی بگردید یا در شبکه های مجازی و اجتماعی گشت و گذار باشد. یا حتی می توانید برای خود هدف مشخص کنید، مثلا اینکه نمره ی یکی از امتحان های میان ترم خود از حدی بالاتر شود، و برای خود جایزه ای بخرید که اگر به آن هدف رسیدید آن را به خود هدیه دهید.

 

با همه ی این اوصاف و حتی انجام همه ی این کار ها، این مسئله بسیار مهم است که این واقعیت را درک کرده و با آن کنار بیایید که ممکن است درس خواندن همیشه "تفریح" به نظر نیاید. با توجه به کلاس های متعددی که دارید به احتمال زیاد از یک درس بیش از سایر دروس لذت می برید. اگر از یک درس خاص خوشتان نمی آید، شاید جمع کردن حواستان در زمان مطالعه ی آن سخت باشد، ولی تمرکز بر روی اینکه چقدر سخت یاد می گیرید و هر فکر منفی دیگر تنها باعث پسرفت بیشتر شما می شود.

برای چنین مواردی سعی کنید در ذهن خود تجسم کنید که دارید خودتان را برای موفقیت های آینده آماده می سازید. همه چیز را در نظر بگیرید برای مثال تمرین زیاد روی یک بخش خاص و پر نمره از یک درس می تواند در امتحانات آینده نقش بسیار مهمی ایفا کند که باعث بالا رفتن معدل و کمک به پیشرفت تحصیلی شما ،و همچنین در آینده، قبولی در دانشگاه های نمونه شود. که در آن صورت استرس کمتر و موقعیت های شغلی بهتر در آینده نصیب شما خواهد شد. دنبال کورسویی از امید در درس های خود باشید (هر چند کوچک) و اینگونه می توانید برای وقت و درس خواندن خود ارزش بیشتری قائل شوید.

شاید هنوز فکر درس خواندن در ذهن شما به عنوان "تفریح" نقش نگرفته باشد ولی با پیدا کردن بهترین روش برای مطالعه خود این امکان پذیر است که درس خواندن را کمی لذت بخش تر و موثر تر سازید.

 

با آرزوی موفقیت برای همه ی شما

بخوان
 برچسب ها : مطالعه لذت بخش , تفریح و مطالعه , مطالعه , تفریح , روش های مطالعه ,
دسته بندی : مشاوره ,
 

آخرین مطالب

» خوش بین باشیم ( پنجشنبه 9 خرداد 1398 )
» تکنیک حل مسئله SCAMPER ( یکشنبه 16 اردیبهشت 1397 )
» با ما همراه باشید ... ( یکشنبه 9 اردیبهشت 1397 )
» آزمایشگاه ( پنجشنبه 10 اسفند 1396 )
» برف بازی ( پنجشنبه 26 بهمن 1396 )
» هرم یادگیری ( شنبه 16 دی 1396 )
» شش دغدغه افراد باهوش ( شنبه 2 دی 1396 )
» جبران کمبود خواب ( شنبه 25 آذر 1396 )
» مراسم روز بزرگداشت حافظ ( شنبه 22 مهر 1396 )
» 12 نکته برای بالا نگه داشتن سطح انرژی ( پنجشنبه 13 مهر 1396 )
» هر هفته، سال نو مبارک !!! ( چهارشنبه 8 شهریور 1396 )
» تله ی ذهنی نسبیت ( دوشنبه 6 شهریور 1396 )
» لیست 100 تایی ( دوشنبه 30 مرداد 1396 )
» عادت "چرا؟" ( دوشنبه 23 مرداد 1396 )
» استراتژی های کاربردی در استفاده از جعبه ی زمان (قسمت دوم) ( یکشنبه 22 مرداد 1396 )
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات