هفت نکته برای افزایش سرعت مطالعه

نویسنده : سیدفاضل کلانتری | تاریخ : 10:21 ق.ظ - یکشنبه 12 دی 1395

شاید تعداد ساعات آزاد در یک روز زیاد نباشد و اگر بخواهیم مطالعه ی بیشتری داشته باشیم واضح است که باید سریعتر بخوانیم. در چنین موقعیتی سراغ تند خوانی می رویم. در اینجا هفت عنصر کلیدی برای تند خوانی به شما معرفی میشود. با استفاده از این نکات می توانید هر هفته تنها با صرف چند ساعت در روز های تعطیل یک کتاب بخوانید.  

ـند خوانی


 1.      تکرار نکنید

این چیزیست که سرعت ما را بسیار کاهش می دهد. هر وقت دیدید که در ذهنتان یا حتی بلند بلند یک سری کلمات را تکرار می کنید، سرعت خواندن به شدت کاهش می یابد. هدف خواندن با چشم است نه با دهان. راحت ترین ترفند این است که چیز دیگری را تکرار کنید. مانند "1 2 3 4" یا "a b c d". این باعث می شود که ذهن با فعالیتی ساده درگیر شود پس برای شما جز استفاده از چشم راهی برای خواندن باقی نمی ماند، که این همان راز تند خوانی است.

2.       با انگشت های خود بخوانید

این کار ساده ای است. از انگشت خود برای ردیابی هر خطی که می خوانید استفاده کنید. این کار سرعت شما را تثبیت می کند و افزایش یا کاهش آن را در مواقع لزوم آسان می سازد. اما به یاد داشته باشید که انگشت شما تعیین کننده ی سرعت شما باشد نه برعکس. وقتی به سرعت مشخصی رسیدید با همان سرعت کار کنید.

3.      تمرکز کنید

شاید این به ظاهر واضح به نظر برسد ولی ارزش بیان کردن را دارد. خیلی وقت ها وقتی مشغول مطالعه هستیم و با این که مطلب مورد علاقه ی خود را می خوانیم ولی ذهن ما مشغول به کار دیگری است و مجبور می شویم چندین بار یک جمله را از اول بخوانیم. شاید خواندن یک روزنامه یا یک فصل از یک کتاب با ذهن غایب انجام پذیر باشد ولی در تند خوانی فکر کردن به چیز دیگر و خواندن همزمان به هیچ عنوان ممکن نیست. پس تمرکز کنید.

4.      قانون کلمه ی سوم

این کاری است که باید انجام دهید: هر خط را با خواندن کلمه ی سوم آغاز کنید و در سه کلمه مانده به انتهای خط به پایان ببرید. نگران نباشید، هیچ چیزی را از دست نمی دهید. چشم های شما کلمات اول و آخر را نیز می بیند. به این عمل دید محیطی (peripheral vision) می گویند.

5.      هر کلمه را جداگانه نخوانید

راحت ترین راه برای انجام این کار خواندن از فاصله ای دور تر است (مثل 60 سانتی متر). هدف این است که بر روی یک کلمه به صورت مجزا تمرکز نکرده بلکه دو یا سه کلمه را همزمان در یک دید بخوانیم. به اینصورت که به تکه ای از نوشته نگاه می کنیم و چند کلمه را همزمان با هم می خوانیم سپس به سراغ تکه ی بعدی می رویم و همینطور ادامه می دهیم.

6.      به عقب بر نگردید

این یک مشکل بسیار رایج است. حتی بدون اینکه خودمان متوجه شویم نیز انفاق می افتد. این واقعیت که برگشتن به عقب برای خواندن یک کلمه یا یک جمله سرعت شما را کم می کند کاملا واضح است. اگر می خواهید سرعت خواندن خود را افزایش دهید باید با این عادت بجنگید. اما در ابتدا باید قبول کنید که این مشکل وجود دارد، متوجه این شوید که این کار را انجام می دهید. سپس به سادگی سعی در توقف آن کنید. خواندن با استفاده از انگشت بسیار کمک می کند فقط به یا داشته باشید که همیشه انگشت های خود را دنبال کنید.

7.      با سرعت زیاد شروع کنید

با سرعتی زیاد در حالی که بتوانید متوجه متن شوید شروع کنید (سریعتر از حالت معمول). سپس بعد از یک یا دو صفحه سرعت خود را کاهش دهید تا به راحتی بخوانید. درست مثل رانندگی در اتوبان است، زمانی که برای مثال با سرعت 100 کیلومتر بر ساعت رانندگی می کنید بعد سرعت خود را به هفتاد کاهش می دهید سرعتان بسیار کندتر از حالت قبل به نظر می رسد، اما اگر از پنجاه کیلومتر به هفتاد کیلومتر سرعت خود را افزایش دهید آن گاه این سرعت بسیار سریعتر به نظر می رسد با این که در اصل هیچ تفاوتی ندارد.  
برچسب ها : تند خوانی , مطالعه , speed reading ,
دسته بندی : آموزش های مفید ,
 

آخرین مطالب

» خوش بین باشیم ( پنجشنبه 9 خرداد 1398 )
» تکنیک حل مسئله SCAMPER ( یکشنبه 16 اردیبهشت 1397 )
» با ما همراه باشید ... ( یکشنبه 9 اردیبهشت 1397 )
» آزمایشگاه ( پنجشنبه 10 اسفند 1396 )
» برف بازی ( پنجشنبه 26 بهمن 1396 )
» هرم یادگیری ( شنبه 16 دی 1396 )
» شش دغدغه افراد باهوش ( شنبه 2 دی 1396 )
» جبران کمبود خواب ( شنبه 25 آذر 1396 )
» مراسم روز بزرگداشت حافظ ( شنبه 22 مهر 1396 )
» 12 نکته برای بالا نگه داشتن سطح انرژی ( پنجشنبه 13 مهر 1396 )
» هر هفته، سال نو مبارک !!! ( چهارشنبه 8 شهریور 1396 )
» تله ی ذهنی نسبیت ( دوشنبه 6 شهریور 1396 )
» لیست 100 تایی ( دوشنبه 30 مرداد 1396 )
» عادت "چرا؟" ( دوشنبه 23 مرداد 1396 )
» استراتژی های کاربردی در استفاده از جعبه ی زمان (قسمت دوم) ( یکشنبه 22 مرداد 1396 )
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات