تقویت حافظه و افزایش IQ (ثابت شده به صورت علمی !!!)

نویسنده : سیدفاضل کلانتری | تاریخ : 10:23 ق.ظ - سه شنبه 25 خرداد 1395حتما همه شما بار ها به این فکر افتاده اید که چگونه حافظه و هوش خود را می توان تقویت کرد. شاید رو به ورزش ها یا غذا های مخصوصی آورده اید. شاید با استفاده از روش هایی مانند مدیتیشن و یوگا و یا حتی ریاضت نفس می خواستید به این هدف برسید.اما راه حلی ساده، آسان و کم درسر و البته مفرح و از همه مهمتر علمی برای این کار وجود دارد، برای آگاهی از این روش به ادامه ی مطلب مراجعه کنید.


فعالیت n-back، فعالیت عملی پیوسته ای است که عموما در علم عصب شناسی ادراکی برای برآورد میزان بخشی از حافظه ی فعال به کار می رود. n-back توسط وین کرچنر (Wayne Kirchner) در سال 1958 معرفی شد.
در این فعالیت شخص با یک سلسله ی محرک روبرو می شود (محرک های تصویری، صوتی و ...) ، و این فعالیت این گونه است که شخص باید زمانی که محرک کنونی با محرک نشان داده شده در n مرحله قبل یکی بود، آن را با فشردن یک کلید اعلام کند. که البته عدد n قابل تنظیم است.
اما فعالیت دوگانه n-back (یا Dual n-back که قصد معرفی آن را داریم) نوعی تغییر یافته از فعالیت بالا است که توسط سوزان جیگی (Susanne Jaeggi) و همکارانش در سال 2003 معرفی شد. در الگوی فعالیت دوگانه، دو سلسله مستقل به صورت همزمان ارائه می شوند، مثلا یک محرک تصویری و یک محرک صوتی.
برای مثال در تصویر بالا همزمان با نشان دادن مربع های آبی در جایگاه های مختلف، یک صدا نیز پخش می شود (حروف الفبا انگلیسی)، و شخص زمانی که مکان مربع آبی یا صدای پخش شده با مکان مربع آبی یا صدای پخش شده در n مرحله ی قبل (n قابل تنظیم است) یکی بود دکمه مربوط به آن (در این تصویر A برای موقعیت مربع و L برای صدای پخش شده) را باید فشار دهد.


شما می توانید با تنها بیست دقیقه تمرین روزانه به مدت بیست روز هوش سیال خود را تقویت کنید

هوش سیال چیست؟

 ۴۰ تا ۵۰ درصد اختلافی که در IQ افراد دیده می شود به علت چیزی است که آن را فاکتور عمومی g factor (که مخفف general factor است) می نامیم. جی فاکتور جزیی از توانایی های شناختی انسان بوده و خود به دو قسمت تقسیم می شود هوش سیال و هوش متبلور. 

هوش سیال توانایی تفکر منطقی و حل مسائل در وضعیت های جدید است. وضعیت هایی که دانش قبلی شما هیچ کمکی نمی کند. این هوش را می توانید یکی از مهمترین تفاوت های انسان با ماشین بدانید. ماشین ها در مواجهه با وضعیت هایی که از قبل برایشان برنامه ریزی نشده، کاملا دست و پا بسته هستند، اما انسان ها در هر شرایط غیر منتظره ای، گلیم خودشان را از آب بیرون می کشند. نکته جالب اینجاست که قبلا معتقد بودند، این هوش کاملا ذاتی است و نمی توان آن را با تمرین افزایش داد. چیزی که در مطالعات جدید نقض شده.

این نرم افزار را می توانید از لینک زیر برای رایانه های شخصی دانلود کنید.تمرین روزانه فراموش نشود
نسخه ی مخصوص کامپیوتر 

برچسب ها : تقویت حافظه , افزایش IQ , dual n-back , هوش سیال ,
دسته بندی : آموزش های مفید , تقویت حافظه ,
 

آخرین مطالب

» خوش بین باشیم ( پنجشنبه 9 خرداد 1398 )
» تکنیک حل مسئله SCAMPER ( یکشنبه 16 اردیبهشت 1397 )
» با ما همراه باشید ... ( یکشنبه 9 اردیبهشت 1397 )
» آزمایشگاه ( پنجشنبه 10 اسفند 1396 )
» برف بازی ( پنجشنبه 26 بهمن 1396 )
» هرم یادگیری ( شنبه 16 دی 1396 )
» شش دغدغه افراد باهوش ( شنبه 2 دی 1396 )
» جبران کمبود خواب ( شنبه 25 آذر 1396 )
» مراسم روز بزرگداشت حافظ ( شنبه 22 مهر 1396 )
» 12 نکته برای بالا نگه داشتن سطح انرژی ( پنجشنبه 13 مهر 1396 )
» هر هفته، سال نو مبارک !!! ( چهارشنبه 8 شهریور 1396 )
» تله ی ذهنی نسبیت ( دوشنبه 6 شهریور 1396 )
» لیست 100 تایی ( دوشنبه 30 مرداد 1396 )
» عادت "چرا؟" ( دوشنبه 23 مرداد 1396 )
» استراتژی های کاربردی در استفاده از جعبه ی زمان (قسمت دوم) ( یکشنبه 22 مرداد 1396 )
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic